10 Milyar Şifre Sızdırıldı: Riski Nasıl Azaltabilir ve Kendinizi Koruyabilirsiniz? – TEKNOLOJİ

Rekor düzeydeki şifre sızıntıları, onlarca yıllık veri ihlallerinden kaynaklanıyor ve gelecekteki saldırılarda kullanılma potansiyeline sahip.“Rockyou2024.txt” adlı veritabanının, binlerce veri sızıntısından derlenen yaklaşık 10 milyar benzersiz şifreyi içerdiği iddia ediliyor. Bu devasa koleksiyon, 1,5 milyar yeni şifre ekleyerek önceki rekor sahibi RockYou2021'i geride bıraktı ve bir ihlal sonrasında kendilerini korumaya yardımcı olacak kullanışlı bir kılavuz yayınladı:

  • İhlalin etkisini kontrol edin!

Bir veri ihlali meydana geldiğinde kullanıcıların yapması gereken ilk şey, verilerinin tehlikeye girip girmediğini kontrol etmektir. Kaspersky Premium gibi modern güvenlik çözümleri, sızdırılan verilerin tespit edilmesini sağlar ve gerekli güvenlik önlemlerini artırmak için uyarılar sağlar. Dahili hizmetlere ek olarak, kişisel verilerin ifşa edilip edilmediğini tespit etmeye yardımcı olabilecek, kamuya açık bazı kaynaklar da bulunmaktadır.

  • Şifrelerinizi en kısa sürede değiştirin!

Veri ihlali durumunda şifrelerinizi derhal değiştirmeniz ve aynı şifrenin kullanıldığı diğer siteleri değerlendirmeniz kritik öneme sahiptir. Yeni şifrelerin kullanılan her hesap için benzersiz olması, en az 8 karakter içermesi ve harfleri sayı ve simgelerle birleştirmesi gerekir. Bir kombinasyonun yeterince güçlü olup olmadığını kontrol etmek için şifre denetleyiciyi kullanabilirsiniz.

  • Gerekirse banka kartınızı bloke edin ve yenisini isteyin!

Ödeme verileriniz veri ihlaline maruz kalan bir hizmet tarafından saklanıyorsa, ek güvenlik için kartı bloke edip yeniden düzenlemek en iyisidir. Banka kartlarını yenilemek genellikle fazla zaman ve çaba gerektirmez ancak gelecekte daha büyük sorunların önlenmesini sağlayabilir.

  • Güvenilir bir şifre yöneticisi yükleyin!

BU gibi araçlar güçlü parolalar oluşturur ve bunları şifrelenmiş bir kasada güvenli bir şekilde saklar. Ayrıca veri sızıntılarını izlemek ve kullanıcı şifrelerinin ele geçirilip geçirilmediğini kontrol etmek için de kullanılır.

  • İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin!

Kaspersky'nin son araştırması, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve güçlü parolalar olmadan hesapların ne kadar kolay ele geçirilebileceğini ortaya koyuyor. Bu nedenle, hesaplarınızı yetkisiz erişime karşı korumak için 2FA işlevini kurmanızı önemle tavsiye ederiz. Bu, SMS, e-posta yoluyla bir onay alınarak veya tek seferlik kodlar üreten bir kimlik doğrulama uygulaması veya şifre yöneticisi kullanılarak gerçekleştirilebilir.

  • Kullanmadığınız hesapları kapatın!

Veri kaybından sonra herhangi bir hizmeti kullanmaya devam etme niyetiniz yoksa, teknik destek veya Gizlilik Politikasında listelenen adresle iletişime geçerek hesabınızı silmenizi ve toplanan tüm verilerin tamamen kaldırılmasını talep etmenizi öneririz. Genellikle Hukuk Hizmetlerinin “Haklarınız” bölümünde özetlenen bu adım, veri paylaşımının kapsamını da ortaya çıkarabilir.

  • Yalnızca gerekli kişisel bilgileri çevrimiçi olarak paylaşın!

Büyük hizmet kayıpları nadir değildir. Bu nedenle Hizmetlere sağladığınız bilgileri en aza indirmenizi öneririz. Kayıt olurken otomatik birincil e-posta adresi değiştirmeyi kullanabilirsiniz. Ayrıca gerekmedikçe gerçek adınızı ve tam adresinizi paylaşmayın. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir