AB, mülteci akışını azaltmak için Lübnan'a 1 milyar avroluk yardım sağlayacak

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Üç yıllık yardım paketi esas olarak eğitim, sosyal koruma, sağlık, ekonomi, bankacılık ve güvenlik alanlarındaki reformların gerçekleştirilmesinde kullanılacak.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Lübnan'ın sosyo-ekonomik istikrarını desteklemek amacıyla üç yıl içinde 1 milyar avro değerinde yardım paketi açıkladı.

Von der Leyen, Lübnan Başbakanı Necib Mikati ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Hristodulidis ile Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin durumunu görüşmek üzere başkent Beyrut'ta yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

AB'nin Lübnan'ın ekonomik ve sosyal istikrarına katkı sağlamak istediğini belirten von der Leyen, bu kapsamda 2024-2027 dönemi için 1 milyar avroluk mali yardım sağlanacağını duyurdu.

Yardım paketinin ağırlıklı olarak eğitim, sosyal koruma, sağlık, ekonomi, bankacılık ve güvenlik alanlarındaki reformların gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılacağını belirten von der Leyen, Lübnan ile iş birliği ve desteğin devam edeceği sözünü verdi.

Von der Leyen, AB'nin ülkede güvenlik ve istikrarın korunması için Lübnan Silahlı Kuvvetlerine destek vereceğini, bu bağlamda sınır yönetimi için gerekli askeri teçhizat ve altyapının sağlanacağını ve askerlerin eğitileceğini söyledi.

Von der Leyen, Lübnan ile Avrupa sınır koruma kurumu Frontex arasındaki işbirliğinin gelişeceğini ve yasadışı göç ve göçmen kaçakçılığıyla mücadele edileceğini söyledi.

Lübnan'ın Suriye'deki iç savaştan kaçan mültecileri kabul etmesinin olumsuz ekonomik sonuçlar yarattığını vurgulayan von der Leyen, mali desteklerinin bu yükü hafifletmeye devam edeceğini vurguladı.

Gazze'de devam eden krizin Lübnan'a etkilerine değinen von der Leyen, “Ateşkes sağlanması ve tüm rehinelerin serbest bırakılması yönündeki tüm çabaları tam olarak destekliyoruz.” Dedi.

Von der Leyen, Güney Lübnan'daki durumdan derin endişe duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Tehlikede olan hem Lübnan'ın hem de İsrail'in güvenliğidir. Bu ikisi birbirinden ayrılamaz, dolayısıyla Konseyin BM Güvenliği tedbirlerinin tam olarak uygulanması çağrısında bulunuyoruz. “. Her taraftan 1701 sayılı karar.”” dedi.

“Mülteci meselesi Lübnanlılar üzerinde büyük baskı yarattı”

Lübnan Başbakanı Mikati, von der Leyen ve Hristodulidis'in Beyrut ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Avrupalı ​​ve Kıbrıslı Rum heyetiyle yaptıkları görüşmede, 2011'den itibaren ülkesine gelen ve büyük bir önemi temsil eden Suriyeli mültecilerin durumunun ele alındığını söyledi. Lübnan hükümetinin üzerindeki yük tartışıldı.

Rum tarafı ve AB tarafıyla mülteci işbirliklerini görüştüklerini belirten Mikati, şöyle konuştu: “Suriye'de çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana yerinden edilmiş kişilere ev sahipliği yapma konusunda bölge ülkeleri ve dünya ülkeleri arasında en büyük yükü Lübnan omuzladı. Mülteci meselesi Lübnanlılar üzerinde büyük etkisi var.” “Bu konuyla ilgili olarak çeşitli Avrupalı ​​ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla her zaman işbirliği yapmaya hazırız ancak bu konunun mevcut gerçekliği Lübnan'ın üstesinden gelemeyeceği kadar zor hale geldi.” dedi.

Lübnan'da 1,5 milyon Suriyeli mülteci var

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre ülkede kayıtlı 850 bin Suriyeli mülteci bulunuyor ancak Lübnan hükümeti bu rakamın bir buçuk milyon civarında olduğunu iddia ediyor.

Lübnan ayrıca yaklaşık 210.000 Filistinli mülteciye de ev sahipliği yapıyor.

Lübnan hükümeti, uzun süredir ülkede bulunan ancak mülteci statüsü bulunmayan kişilerin sınır dışı edilmesi için çalışıyor.

Geçtiğimiz ay Kıbrıs Rum tarafı, son dönemde Lübnan'dan Avrupa Birliği ülkelerine seyahat eden Suriyeli mültecilerin gelişinde ciddi artış olması nedeniyle sığınma başvurularını işleme almayı geçici olarak durduracağını açıklamıştı.

Nisan ayının ilk iki haftasında binden fazla kişi Lübnan'dan gemilerle Kıbrıs Rum Kesimi'ne geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir