ABD'de Gazze'de protestolar: İsrailli destekçiler Los Angeles'taki Filistin yanlısı kampa saldırdı

İsrail'in Gazze'deki savaşına karşı öğrenci gösterileri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki düzinelerce okula yayıldı; Columbia Üniversitesi'nde yaklaşık 300 kişi gözaltına alındı.

REKLAM

İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından Filistin yanlısı gösteriler dünya çapındaki üniversitelere yayılıyor.

Yakın zamanda İsrail destekçileri Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi'ndeki (UCLA) Filistin yanlısı protesto kampına saldırdı. Filistin yanlısı protestocular da onları geri püskürtmeye çalıştı.

UCLA yetkilileri kampın yasadışı olduğunu ve üniversite politikasını ihlal ettiğini söyledi. UCLA yöneticisi Gene Brock, protestoların “kampüsle bağlantısı olmayan” kişileri kapsadığını söyledi.

Polis, New Orleans'taki Tulane Üniversitesi, Arizona Üniversitesi ve Harlem'deki New York Şehir Koleji'ndeki kampları kaldırmak için bir gecede harekete geçti.

İsrail'in Gazze'deki savaşına karşı öğrenci gösterileri ABD genelinde düzinelerce okula yayıldı.

New York polisi, Columbia Üniversitesi binasına sığınan Filistin yanlısı protestocuları tutukladı ve bir protesto kampını dağıttı.

300 kişi tutuklandı

New York Belediye Başkanı Eric Adams, Columbia Üniversitesi'nde yaklaşık 300 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Adams, Columbia Üniversitesi'nde polis tarafından dağıtılan Filistin yanlısı protestoya yabancıların öncülük ettiğini duyurdu.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçiler, bazı üniversite yöneticilerini Yahudi karşıtı söylem ve tacizi görmezden gelmekle suçladı.

İki grup arasında kavga çıktı

Los Angeles'taki olaylar sırasında, çoğu maskeli olan karşıt protestocuların, kampı korumak için dikilen ahşap ve çelik bariyerleri nesneler fırlatıp yıkmaya çalıştıkları görüldü.

UCLA araştırmacısı Filistin yanlısı protestocu Kaia Shah, “Onlara hiçbir şey yapmamış olmamıza rağmen bize karşı şiddet kullanıyorlar” dedi. Dedi.

Polis, UCLA sahasında “çok sayıda şiddet eylemi nedeniyle” düzeni sağlamak ve kamu güvenliğini korumak için müdahale ettiğini duyurdu.

Polis onlarca tutukluyu elleri arkadan bağlı bir şekilde otobüse bindirdi. Protestocular “Özgür Filistin” sloganı attı. binanın dışında. sloganlar attı.

New York polisi Salı gecesi Columbia Üniversitesi binasında saklanan düzinelerce Filistin yanlısı protestocuyu tutukladı ve Ivy League üniversitesinde yaklaşık iki haftadır kurulan protesto kampını dağıttı.

Belediye Başkanı Adams, “Binaya girenler arasında öğrenciler olmasına rağmen bu kişilere üniversiteyle bağlantısı olmayan kişiler önderlik ediyordu” dedi.

Columbia Başkanı Minouche Shafik, polisin en az 17 Mayıs'a kadar kampüste kalmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir