Astronomi mobil teleskopla Afrikalı çocuklara ulaşıyor

“Taşınabilir teleskop” sunumu.

REKLAM

“Taşınabilir teleskop” karşınızda… Daniel Chu Owen ve Susan Murabana tarafından tasarlanan teleskop, gelecek nesil gökbilimcilere yardımcı olmayı ve çocukların Kenya gezileri sırasında gökyüzünü gözlemlemelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Peki neden Kenya? Ekvator üzerinde yer alan ülke, gece boyunca inanılmaz güzel bir gökyüzünü gözlemleme olanağına sahipken, astronomi okullarda öğretilen bir ders değil. Murabana hedeflerini şöyle açıklıyor:

“Asıl hedefimiz okullar. Açıkçası tüm okullar. Bu nedenle mümkün olduğu kadar çok çocuğa ulaşmak istiyoruz. Ve onlara bilimi sevdirmek istiyoruz, onların mutlaka astronom olmalarına gerek yok. Bu alandaki en güçlü aracımız teleskoptur. Yaklaşık 400 yıldır var olan bu ortamı kullanan ve onunla gökyüzüne bakan çok az insan var. “Kenya'ya çok sayıda çocuğu dahil etmek istiyoruz.”

Teleskobu kurduktan sonra çocuklar gökyüzünü farklı bir açıdan gözlemlemek için sıraya girerler. Chu Owen, bu deneyimin gökyüzünü fotoğraflarda görmekten çok farklı olduğuna dikkat çekiyor:

“İnternete girip Plüton'un en son fotoğraflarını görebilmeniz ve bizden 4 ışık saati uzaktaki bir görevi gözlemleyebilmeniz inanılmaz. Ancak bazı şeyleri kendi gözlerinizle görmek çok farklı, çok güçlü bir deneyim. “Hiçbir zaman unutamayacağınız, varlığını inkar edemeyeceğiniz bir olay.”

Öğrenciler ayrıca şişirilebilir kubbeye girerek astronomi ve bilim hakkında daha fazla bilgi edinme şansına da sahip oluyor. Öğrencilerden Tamara Lugonzo deneyimini şöyle anlatıyor:

“Girdiğimde gezegenleri ve Merkür'ü gördüm. Bize Ay’ı gösterdiler. Kısa bir film izledik. Bütün bunlar aklımdaki kariyeri değiştirmemi sağladı. “Şimdi astronomi yapmak istiyorum, bu harika.”

Öğrencilere daha samimi bir deneyim sağlamak için “sanal gerçeklik” gözlükleri de verilmektedir. Ekibin hedefi Afrika'da mümkün olduğunca çok çocuğa ulaşmak ve astronomi ve bilimi tanıtmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir