Avukat hakkında peçeli hakime ilişkin açıklamalarından dolayı soruşturma başlatıldı

14 Mayıs'taki duruşmada Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, “uyuşturucu ticareti veya dağıtımı” dosyasında tutuklu sanık avukatı Alperen D.'nin söylediği sözler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Mahkemenin suç duyurusu başvurusunda, hakimin davaya bakamadığı haller ve ret nedenlerinin 6663 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda belirtildiği belirtildi. 5261 sayılı kanunda tesettüre ilişkin herhangi bir yasal düzenlemenin bulunmadığı belirtildi. Mevcut kıyafet yönetmeliğinde kamu kurumlarında yasak.

Dilekçede, olayın gerçekleştiği dosyanın uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili olduğu, olayın meydana geldiği dosyanın hakimin başörtülü olduğu bir durum olarak değerlendirilmediği belirtildi. yargıç peçe takıyordu. davayı inceleyemeyeceği bir durum. Dosya kapsamında sanıkların dini inanç yapılarına ilişkin herhangi bir bilgi veya belgenin bulunmadığı, duruşma sırasında bu konuda herhangi bir araştırma veya inceleme yapılmadığı kaydedildi. .

Dilekçede şunlar belirtildi:


“Duruşmada hazır bulunan avukat Alperen D, inancın gereği başörtüsü takan başkan ve üye hakimin, duruşmaya 'dini sembol' ile gelmeleri nedeniyle herhangi bir suçlamada bulunmadan reddini talep etti. Hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürebilecek veya reddini veya geri çekilmesini gerektiren ve vicdan özgürlüğüne aykırı olan diğer sebepler.


Avukat Alperen D.'nin duruşma salonunda, duruşma sırasında çok sayıda kişinin önünde, Yargıtay Başkanı önünde, inancın gereği ve yansıması olarak peçe takan tüm kadınlara yönelik yaptığı bu eylemi kabul etmek ve sindirmek mümkün değildir. mahkeme ve üye hakim. Bu davranışı görmezden gelmek ya da göz ardı etmek muhtemelen benzer davranışların oluşmasına zemin hazırlayacaktır.”

Ankara Başsavcılığı'nın şüpheli Alperen D. hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından soruşturma başlattığı öğrenildi.


Kazanın geçmişi

14 Mayıs 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada “uyuşturucu ticareti veya ticareti” dosyasında tutuklu bulunan sanığın avukatı Alperen D., şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir. Mahkemenin bağımsızlığı, dini sembollerle görev yapan mahkeme başkanı tarafından güvence altına alınmıştır.” ve katılmayı reddediyorum.” Şu ifadeleri kullandı:

Avukatın red talebine ilişkin geçici kararını açıklayan mahkeme, avukatın red talebinin başkan ve üye hakim tarafından kesinleşmesine kadar dosya üzerinde işlem yapılmamasına karar vererek, Ankara Barosu'na 26.02.2008 tarihli suç duyurusunda bulundu. 1 Avukatın beyanına ilişkin disiplin soruşturması başlatılması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir