Bakan Bayraktar, güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının yüzde 44 ile rekor kırdığını söyledi

Türkiye'de bayramın ilk gününde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı gün içinde %44'ü aşarak rekor kırdı.

REKLAM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kurban Bayramı'nın ilk günü olan 16 Haziran'da güneş enerjisinden elektrik üretiminde tarihi bir rekorun kırıldığını duyurdu.

Bakan Bayraktar Salı günü yaptığı açıklamada, “Bayramın ilk gününde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı gün içinde yüzde 44'ü aşarak rekor kırdı.”

Açıklamada, “Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarındaki potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyor” denilerek, 16 Haziran itibarıyla 109 bin 501 megavatlık güneş enerjisinden olmak üzere toplam 682 bin 223 megavat elektrik üretildiği belirtildi.

“İç kaynaklarla yüzde 78'i aştık”

Gün içinde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının yüzde 16,05 olduğunu belirten Bakan Bayraktar, şöyle konuştu: “Gün içinde bu oran yüzde 44’ü aşarak bu alanda rekor kırdı. Gün içerisinde bir kez daha yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payı yüzde 63, yerli ve yenilenebilir kaynakların payı ise yüzde 78,4 oldu.

Bakan Bayraktar, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın yakın zamanda açıkladığı kurulu güç istatistiklerinde, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kurulu gücü açısından dünyada ilk 11'de, Avrupa'da ise beşinci sırada yer aldığını vurguladı.

Önümüzdeki 12 yıl boyunca her yıl 3 bin 500 megavat kurulu güneş enerjisini devreye alarak bu alanda yeni rekorlar kırmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu hedefe ulaşmak için zaman zaman kapasite tahsisleri yaptıklarını belirten Bayraktar, şöyle konuştu: “Enerji dönüşümümüzde güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını vazgeçilmez görüyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu 2053 yılına kadar net sıfır emisyon vizyonu doğrultusunda temiz enerji yolculuğumuza kesintisiz devam edeceğiz” dedi.

İklim krizi ve artan enerji fiyatlarının ardından dünya genelinde güneş panellerine rekor yatırımlar yapılırken, ev ve işyerlerinin çatılarına kurulan güneş paneli satışları da rekor kırarak 2022'de %49 arttı.

Uzmanlar, dünya genelinde ekonomik ve siyasi belirsizlik, iklim değişikliği ve salgın hastalıklar gibi nedenlerle “ailelerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi kendimiz üretme fikrinin” vatandaşlar arasında giderek yaygınlaştığını söylüyor.

Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı bir araştırma firması olan SolarPower Europe'a göre, güneş panelleri 2022'de dünya çapındaki evlerde ve işyerlerinde bir önceki yıla göre 118 milyar watt (gigawatt veya GW) daha fazla enerji üretti.

Dünya çapında 36 milyondan fazla hane, ev enerji ihtiyaçlarının tamamını yalnızca güneş panelleri kullanarak karşılıyor.

Ek kaynaklar • Euronews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir