Bakan Uraloğlu açıkladı: Hatay Havalimanı uçuşlara açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, onarım çalışmaları tamamlanan Hatay Havalimanı'nın 29 Mart'ta dönüş uçuşlarına açılacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 6 Şubat depreminde hasar gören ve uçakların boş inip dolu kalkabildiği Hatay Havalimanı'ndaki onarım çalışmalarını inceledi. Bakan Uraloğlu'na Hatay Valisi Mustafa Masatlı, AK Hatay Partisi milletvekilleri Adem Yeşildal, Kemal Karahan, Abdulkadir Özel ve Hüseyin Yayman eşlik etti. Bakan Uraloğlu, pistteki çalışmaların tamamlandığını ve test aşamasının sona erdiğini belirtti.

Hatay Havalimanı'ndaki mevcut pistin son durumunu paylaşan Bakan Uraloğlu, “Mevcut pistimizde şu anda sadece boş iniş ve kalkışlara izin veriliyor. Gerçekleştirilen zemin güçlendirme çalışmalarıyla pisti daha kalıcı hale getirdik” dedi. ve gerekli testleri yaparak tam iniş-kalkış koşullarını sağladık. 29 Mart “Bugün itibarıyla Hatay'a hem iniş hem kalkış biletlerini çift yönlü kullanıma açtık. Her şey yolunda giderse 29 Mart'tan itibaren Hatay'a gidiş-dönüş yolcu taşımacılığına başlayacağız” dedi.

GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Depremlerde havalimanının uğradığı hasara değinen Uraloğlu, şöyle konuştu: “Tam olarak 13 ay önce ülke olarak yüzyılın felaketiyle sarsılmıştık. Havalimanının bulunduğu bölgedeki faylar ve toprağın sıvılaşması nedeniyle Hatay havalimanında yüzey deformasyonları ve 1,5 metreye varan kalıcı yerleşimler gözlemlenmiş olup, pist ve çevresi de bu yerleşimden etkilenmiştir ancak deprem sonrasında insani yardımların kullanılması için gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. ve tahliye uçakları ile pisti en kısa sürede hizmete açtık.Akabinde benzer depremlerde dahi zarar görmemesi için altyapının yapılması için gerekli çalışmalara başladık.12 Ekim 2023 tarihinde Hatay Havalimanı PAT Sahalarını hizmete açtık. onarım ve geliştirme sözleşmesini imzaladık ve 21 Kasım'da inşaat çalışmalarına başladık. Yeni Hatay Havalimanımızı zeminin taşıma kapasitesini artırarak yüksek, geçirimsiz zemin üzerine inşa edeceğiz. Terminali, teknik blok kulesini, itfaiye istasyonunu, elektrik santralini, yaşam alanlarını ve garajı da yapacağız, “Güçlendireceğiz” dedi.

'ÇALIŞMALAR 2026 YILINDA TAMAMLANACAK'

Tüm çalışmaları 2026 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Geniş gövdeli uçakların iniş yapabileceği 3 bin metre uzunluğunda, 60 metre genişliğinde bir pist inşa ediyoruz. Ayrıca bir yenisi daha gelecek, 2 kilometre 720 metre uzunluğunda paralel taksi yolu, 2 hızlı çıkış ve 4 bağlantı taksi yolu oluşturulacak.” Tüm bu çalışmalarımızı 2026 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz. Şu anda projemiz kapsamında havalimanı çevre güvenlik duvarının modernizasyonunu ve duvardaki çatlakların onarımını tamamladık. Yeni pistimizin inşaatı sırasında 14 kilometre uzunluğundaki çevre güvenlik duvarını yeniden inşa ederek havalimanının bulunduğu alanı su baskınından koruyacağız. “Pistteki derz ve çatlakların onarımını tamamladık. Zemin güçlendirme çalışmalarını büyük ölçüde tamamladık. Ayrıca depremde hasar gören Hatay Havalimanı'nı birbirine bağlayan 5 kilometrelik yolda da çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

DÖRTYOL-HASSA ARASI KARAYOLU VE DEMİRYOLU TÜNELİ PROJESİ

Dörtyol-Hassa arasında 55 kilometre demiryolu ve 25 kilometre karayolundan oluşan projenin detaylarını anlatan Bakan Uraloğlu, şöyle devam etti:

“Bu proje 55 kilometrelik demiryolu ve 25 kilometrelik karayolundan oluşuyor. Proje kapsamında Amanos Dağları'nın altında 1 adet 20 kilometre uzunluğunda demiryolu tüneli, 55 kilometrelik tek hat demiryolu ve 25 kilometrelik alanda 2 adet 20 kilometrelik karayolu tüneli yer alıyor. Güzergahı inşa edeceğiz.İki etaptan oluşan projemiz tünel inşaatını içeren ilk etap Hassa Kavşağı'nda son bulacak.Toprakkale-İskenderun Otoyolu'ndan çıkıp Dörtyol'da Amanos Dağları'nın altından geçecek. Kırıkhan-Nurdağı arasındaki kavşak ve mevcut karayoluna Hassa üzerinden bağlanacak.Yapılacak tünellerle İskenderun -Gaziantep, İskenderun-Kahramanmaraş arası ulaşım kısaltılacak ve bu bölgedeki ticaret hacmine kolay erişim sağlayacağız. Proje kapsamında, halihazırda Amanos Dağları'nın kuzey ve güney uçlarından beslenen Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Kahramanmaraş'a bağlı Doğu Anadolu Bölgesi'nin ulaşımı, Payas-Hassa Geçidi ve Amanos Dağları'nın orta kısmı ile artırılacak, karayolu ulaşımının mesafesi önemli ölçüde azalacaktır. Şu anda Kahramanmaraş ve Gaziantep'ten gelen eşya ve yolcuların Nurdağı'ndan sonra otoyol yerine Nurdağı-Hassa-Payas yolunu takip etmesi durumunda ulaşım mesafesi ciddi oranda kısalacak. Şu anda 235 kilometre olan Kilis-Osmaniye-İskenderun güzergahı 38 kilometre, 77 kilometre olan Kırıkhan-İskenderun-Dörtyol güzergahı 15 kilometre, Nurdağı-Osmaniye-Dörtyol (Payas) güzergahı ise 121 kilometre kilometre, 20,5 kilometre, Dörtyol-Kırıkhan ise 79 kilometredir. “Hassa güzergahı 53 kilometre olup Payas-Fevzipaşa arasındaki 84 kilometrelik demiryolu kesimi 30 kilometre kısaltılarak güvenli, konforlu ve kesintisiz ulaşım sağlanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir