Berlin: Ukrayna, Rus hedeflerini vurmak için Alman silahlarını kullanabilir

Berlin'deki hükümet, Ukrayna'nın Rusya sınırları içindeki askeri hedeflere karşı Alman silahlarını kullanmasına izin verdi.

REKLAM

Almanya, Ukrayna'nın, uluslararası hukuka uygun olarak, Rusya içinden Ukrayna'nın kuzey sınırındaki Kharkiv şehrine yönelik saldırılara karşı kendisini savunmak için Berlin tarafından sağlanan silahları kullanabileceğini söyledi.

Berlin'in politika değişikliği, Washington'un Rus askeri varlıklarına karşı Amerikan silahlarıyla karşılık vermesi için Kiev'e yeşil ışık yakmasından bir gün sonra geldi.

Alman hükümetinin açıklamasında, Rusya'nın son haftalarda özellikle Rusya sınırının hemen karşısındaki bölgelerden Ukrayna'nın Kharkiv kentine yönelik saldırılar hazırladığı, koordine ettiği ve gerçekleştirdiği vurgulanıyor.

Alman hükümet sözcüsü: “Ukrayna'nın kendisini bu saldırılara karşı savunma hakkına sahip olduğuna ve bunun uluslararası hukuk tarafından garanti altına alındığına inanıyoruz. Bunu yapmak için Ukrayna, tarafımızca sağlananlar da dahil olmak üzere bu amaç için sağlanan silahları da Sözleşmeye uygun olarak kullanabilir. uluslararası yasal yükümlülükleri vardır.” .” şeklinde bir açıklama yaptı.

Başbakan Olaf Scholz liderliğindeki Alman hükümeti, Kiev'in Rusya topraklarına yapılacak bir saldırı sırasında Alman silahlarını kullanmasına izin verilip verilmeyeceğini belirlemek için çalışıyor.

Öte yandan Alman yetkililer, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik taktiksel nükleer saldırı tehdidinde bulunduğu bir dönemde gerilimi artırabilecek söylemlerden kaçınmaya çalışıyor.

Aynı şekilde Ukrayna'nın Batı tarafından sağlanan silahları nasıl kullanmasını istediklerine ilişkin ayrıntıları kamuoyuna açıklamıyorlar.

Almanya'nın Ukrayna'ya sağladığı silahların çoğu, cephe hattının çok gerisindeki Rus mevzilerine saldırmaya uygun değil.

Örneğin kundağı motorlu obüsler 56 km'ye kadar mesafedeki hedefleri vurabiliyor. Ancak bu topçu sistemleri cephenin yakın çevresinde konuşlandırılmamıştır.

Bu arada Berlin'in izni açıklaması, Rus balistik füzelerinin Kharkiv'deki bir apartmana çarparak en az dört kişinin ölümüne yol açtığı gece saldırısından birkaç saat sonra geldi.

Bölge Valisi Oleh Syniehubov'a göre Rusya'nın saldırılarında en az 25 kişi yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir