Bilecik'in fethinin 725. yıl dönümü etkinliklerle kutlandı

Eskişehir Odunpazarı Mehteran bandosu ve Bursa Kılıçkalkan ekibinin eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayan “fetih yürüyüşü”, Şeyh Edebali türbesi yerleşkesinde sona erdi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Tarih Bölümü, Doç. Dr. Refik Arıkan, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından “Bilecik'in Fethi” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, her şehrin bir kaderi olduğunu ve Bilecik'in kaderinin tarih olduğunu söyledi.

Türklerin tarihte düştüğü yerden kalkmayı bilen, bir devlet çöktüğünde hızla yeni bir devlet kuran eşsiz bir millet olduğunu belirten Arıkan, şöyle konuştu: “Bilecik'in fethi, Bursa, İznik ve İzmir'in fethinin ilk temel adımıydı. İstanbul da Osman Gazi tarafından kurulmuştur.” “Bilecik'in fethi, Osman Gazi'nin hayalinin gerçekleşmesine yönelik ilk adımdır ve Edebali müjdesi, 'Halk yaşasın ki' felsefesinin devlet yaşamının ortaya çıktığı topraklardır.” dedi.

Bilecik'in fethinin 725. yıl dönümü etkinliklerle kutlandı

Vali Şefik Aygöl, büyüklerinin kendilerine öğrettiği ve gelecek kuşaklara aktarmaları gereken önemli olay ve duyguların olduğunu söyledi.

Bilecik'i “yeniden diriliş, müessese ve kurtuluş şehri” olarak tanımladığını iddia eden Vali Aygöl, şunları söyledi:

“Kurum dediğimizde ne demek istediğimizi gençlerimiz iyi bilmeli. Kurum derken Söğüt'te 40 kabileden oluşan bir beyliğin kurulduğu, ardından dünyanın üçte birine hükmeden bir atamızın bulunduğu toprakları kastediyoruz. Adalet ve hizmet, günümüzün yönetim anlayışının tam tersidir.” Bilecik de bu topraklardan biri, kuruluş toprağı, barışın dünyaya yayıldığı toprak. Öte yandan İnönü, Metristepe ve İntikam Tepe savaşları da burada yapıldı. Bu şehir aynı zamanda Kurtuluş Savaşı sonrasında kuruluşa vesile olan şehirlerden biridir. Gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

Alplerdeki Şeyh Edebali'nin mezarına getirilen Türk bayrağı ve toprağın Vali Aygöl'e teslim edilmesinin ardından program, Mehter takımı ve kılıçlı kalkan gösterisi, fetih selamı okunması ve dualarla sona erdi.

Programa AK Parti Milletvekili Bilecik Halil Eldemir, Jandarma Eğitim Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, İl Jandarma Komutanı Ferdi Erbakıcı, İl Emniyet Müdürü Beyti Kalaycı, Başsavcı Burak Olgun, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Selim Yağcı katıldı. AK Parti'nin ili. Toplantıya Başkan Serkan Yıldırım, Şeyh Edebali Kültür ve Yaşatma Derneği Bilecik Başkanı Arif Durmuş, kurum yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir