“Çek Cumhuriyeti ile ilişkilerimizde yenilenebilir enerji alanında işbirliği umut verici”

Ticaret Bakanı Bolat, Çek temasları çerçevesinde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığı Türkiye-Çekya İş Forumu'na katıldı.

Bolat, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki iş birliği fırsatlarını öne çıkarmayı ve ortaklıklar yoluyla Türk-Çek ekonomik çevrelerini güçlendirmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Orta Avrupa'nın ana ticaret ortaklarından biri ve müttefiki olan Çek Cumhuriyeti ile ikili ilişkilerin önemine dikkat çeken Bolat, bu iyi ilişkilerin sonsuza kadar sürmesi ve yoğun çabalarla pekiştirilmesi temennisinde bulundu.

“İkili ticaret hacmi şu anda 6 milyar dolar civarında”

Bolat, iki ülke arasındaki ilişkilerin son 20 yılda çok hızlı bir şekilde arttığını belirterek, 20 yıl önce sadece 450 milyon dolar olan ikili ticaret hacminin bugün 6 milyar dolar civarında olduğunun altını çizdi.

Bolat, şöyle konuştu: “Büyükelçimizle görüştük ve 10 milyar dolarlık dış ticaret hedefi belirledik. Umarım 3-4 yıl sonra bu da gerçekleşir. Çünkü iki ülke arasında birçok sektörde büyük fırsatlar var. Hedefimiz şu: ikili ticaretimizi dengeli bir şekilde genişletmek ve çeşitlendirmek.” dedi.

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkilerin tam potansiyeline ulaşmaktan uzak olduğunu belirten Bolat, şöyle devam etti:

“Çek yatırımcılarını bu fırsatları kaçırmamaya davet ediyorum çünkü 265 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımımız var. Son iki ayda dünyanın dört bir yanından 25 milyar dolara yakın yabancı yatırım aldık. Yeşil ve dijital dönüşüm kapsamında ve yeni üretim modelleri, otomotiv sanayi, savunma sanayi, enerji sektörü başta olmak üzere “Yenilenebilir enerji, mobilite, akıllı şehirler, yapay zeka ve havacılık sektörü gibi sektörlerde ciddi potansiyel görüyoruz. Başarılı bir ülke olan Çek Cumhuriyeti'nden tramvay ithalatı yapan birçok şehir ve belediye var ve bu iş birliğinin enerji sektöründe daha da genişletilebileceğine inanıyoruz.”

“Yenilenebilir enerji alanında işbirliği ikili ilişkilerimizde gelecek vaat eden bir diğer alan.”

Bakan Bolat, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın doğal gazın temini ve güvenliği konusunda yarattığı zorlukların, Türkiye dahil tüm ülkeleri enerji tedariğinde yeni teknolojilere ve yeni pazarlara yönelttiğini belirtti.

Bolat, şöyle konuştu: “Bu bağlamda ikili ilişkilerimizde gelecek vaat eden bir diğer alan olarak yenilenebilir enerji alanında iş birliğini değerlendiriyorum. Üretimimizin yüzde 42'sinin yenilenebilir enerjiden, yüzde 26'sının da hidroelektrikten geldiğinin altını çizmek isterim. Birçok Çek şirketinin %16'sı rüzgar ve güneş enerjisinden geliyor.” “Çek Cumhuriyeti yenilenebilir enerji sektörümüzün önde gelen yatırımcı ülkelerinden biri.” dedi.

Bolat, yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar alanında özel sektörle iş birliğinin artırılması için her iki ülke için de büyük bir fırsat bulunduğunu, Çek Cumhuriyeti ile elektrikli araç üretimine yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesi konusunda iş birliği potansiyeli bulunduğunu vurguladı. üst düzey araçlar. madencilik sektöründen ürünler.

Bolat, Avrasya, Orta Asya, Afrika ve Orta Doğu'da ortak projeler yapılabileceğini belirterek, şunları söyledi: “Nitelikli ve dinamik iş gücümüz ve 85 milyonluk güçlü iç pazarımızla, firmalarınızın daha geniş kitlelere ulaşması için önemli fırsatlar sunuyoruz. coğrafya Türkiye “AB'ye tam üyeliğe kararlıyız ve Çek hükümeti ile Çek ülkesinin desteğine güveniyoruz.”

“Zorlu küresel koşullara rağmen ortaklığımızın istikrarlı kalmasından memnuniyet duyuyorum”

Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, enerji, otomotiv, akıllı şehirler, yeşil ve dijital dönüşüm, tarım ve daha birçok sektör gibi kilit sektörlerdeki fırsatları keşfetmeyi sabırsızlıkla beklediğini belirterek, bunun için mücadele edeceklerini ve ortaklaşa hareket edeceklerini belirtti. ilgi alanları.

“Ülkelerimiz arasındaki coğrafi mesafeye rağmen, ekonomik refaha yönelik ortak bir arzuyu paylaşıyoruz. Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu zorlu küresel koşullara rağmen ortaklığımızın özellikle ekonomik alanda istikrarlı kalmasından ve büyümeye devam etmesinden özellikle memnuniyet duyuyorum. Küre” dedi Sikela. dedi.

İki ülke arasında 2022 yılında Ankara'da düzenlenen Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi'nden (JETCO) bu yana ikili iş birliğinde pek çok olumlu gelişme yaşandığını belirten Sikela, şöyle konuştu: “Bu toplantı, ekonomik bağlarımızın güçlendirilmesi ve spesifik konuların belirlenmesi yönünde bir başka adımdır. Tarafsız güç işbirliği projeleri. Bugünkü toplantının “İlişkilerimize yeni ve daha güçlü bir ivme getireceğine inanıyorum ve bu etkinlikte yer almaktan mutluluk duyuyorum.”

İki bakanın konuşmalarının ardından iki ülke arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir