Ekvador'un Meksika büyükelçiliğine yapılan baskına komşu ülkelerden tepki: Uluslararası normlar ihlal edildi

Başta ABD ve Brezilya olmak üzere Amerika kıtasındaki ülkeler, Meksika büyükelçiliğine yapılan baskını uluslararası normların “açık ihlali” olarak nitelendirerek kınadı.

REKLAM

Ekvador güvenlik güçlerinin başkent Quito'daki Meksika büyükelçiliğine baskın yapması ve sığınma talebi kabul edilen eski Başkan Yardımcısı Jorge Glas'ın tutuklanmasına başta Brezilya olmak üzere komşu ülkeler tepki gösterdi.

Tutuklamanın ardından Meksika, Ekvador ile ikili ilişkilerin askıya alındığını duyurdu ve Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador hükümeti, bu olağandışı diplomatik müdahale ve tutuklamayı “otoriter” bir eylem ve uluslararası hukukun ve Meksika egemenliğinin ihlali olarak nitelendirdi.

Latin Amerika ülkeleri Brezilya, Kolombiya, Arjantin ve Uruguay, Glas'ın Cumartesi günü tutuklanmasını sert bir şekilde eleştirdiler.

Brezilya hükümeti olayı, yabancı büyükelçiliğe böyle bir baskını yasaklayan uluslararası kuralların “açık bir ihlali” olarak kınadı.

Brezilya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ve Brezilya'nın Meksika ile dayanışmasının altını çizen açıklamaya göre, Ekvador'un büyükelçiliğe karşı hamlesi “uygulama gerekçesi ne olursa olsun, şiddetle reddedilmelidir.” Söylendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, iki ülkenin farklılıklarını “uluslararası normlara uygun olarak” çözmesi gerektiğini vurgulayarak, ABD'nin diplomatik misyonları koruyan sözleşmenin “her türlü ihlalini” kınadığını söyledi.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, X'te yayınlanan bir gönderide, Latin Amerika'nın “dünyada barbarlığın ilerleyişine rağmen uluslararası hukuk kurallarını canlı tutması gerektiğini” savundu.

Ayrı bir açıklamada Petro hükümeti, şu anda tutuklu bulunan Glas'ın insan haklarını yasal olarak korumaya çalışacağını söyledi.

İki kez yolsuzluk suçundan hüküm giyen Glas, geçen Aralık ayında Quito'daki Meksika büyükelçiliğinden siyasi sığınma talebinde bulunmuştu. Bu talep Cuma günü Meksika tarafından kabul edildi.

Ekvadorlu yetkililer kabul kararının ardından müdahale ederek Meksika'dan büyükelçiliğe girip Glas'ı tutuklamak için izin istedi. Ancak bu isteğine olumsuz yanıt geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir