Erdoğan'dan İran'ın İsrail'e saldırısı, “jet yakıtı” ve seçim sonuçlarına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İran'ın İsrail'e saldırısıyla ilgili “Şam'daki İran büyükelçiliğine yapılan saldırı bardağı taşıran son damla oldu” dedi. dedi.

Erdoğan, İran'ın füze ve insansız hava araçlarıyla saldırısına ilişkin “Sadece 13 Nisan gecesine bakmak doğru olmaz” dedi ve şunları söyledi:

“Hafta sonu yaşananlar hem Batı'nın çifte standartlarını hem de bölgeyi sarabilecek bir savaş riskinin çok uzakta olmadığını ortaya koydu. Sorunun kaynağının doğru tespit edilmesi gerekiyor. 13 Nisan gecesi. İsrail hükümeti, 7 Ekim'den bu yana bölgede ateş yakmaya yönelik provokatif önlemler alıyor.” Şam'daki İran büyükelçiliğine yönelik saldırısı bardağı taşıran son damla oldu. Aylardır İsrail'in tutumuna sessiz kalanlar, hemen İran'ın tepkisini kınamaya koştu. İşte 13 Nisan gecesi yüreklerimizi yüreklerimize taşıyan Netanyahu'ydu. “Sorumlu Netanyahu'dur. Bu gerçek kabul edilmeden yapılan açıklamaların hiçbir fayda sağlamayacağına inanıyorum.”

Seçimler 31 Mart'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerine ilişkin, “Bu seçim sürecinin en büyük kazananı, olgunluğunu, gücünü ve yetkinliğini tartışmasız bir kez daha ortaya koyan Türk demokrasisidir. Türkiye, tüm olumsuz kampanyalara rağmen, diğer seçimleri de başarıyla ve dünyaya örnek teşkil edecek bir olgunlukla gerçekleştirdi. “ dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

“14-28 Mayıs seçimleriyle birlikte milletimizde parlamenter sisteme dönüş tartışması kapandı ve bir daha açılmamak üzere. Siyaset kurumunun zamanını parlamentoyu iyileştirmeye ayırmasının Türkiye açısından daha faydalı olacağına inanıyorum.” Geçmişe dönüş tartışmaları yerine mevcut sistem.”

“İsrail'e jet yakıtı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başta ekonomi, güvenlik, deprem, hak ve özgürlükler, terörle mücadele olmak üzere acil sorunlarımıza odaklanmış durumdayız.” dedi. İsrail ile ticaretin kesilmesi çağrılarına da değindi:

“Gazze krizinin ilk gününden itibaren bu krizin yayılma riskine dikkat çektik, gerilimin daha da tırmanmaması için çaba gösterdik. İsrail'e yönelik ihracat kısıtlamasına öncülük eden ülke Türkiye oldu. Öyle olmadığını bilmelerine rağmen özellikle jet yakıtıyla ilgili suçlamalara maruz kalıyorlar: “Cumhuriyet'e iftira atanları asla unutmayacağız. Türkiye askeri amaçla kullanılabilecek hiçbir malzemenin satışına izin vermiyordu. İsrail'in bu ahlaksız kampanyasının nedenleri elbette ortaya çıkacak. Doğru olduğunu bildiğimiz, ülkemiz ve bölgemiz için en hayırlısı olan yolu seçmekten kaçınmayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir