Estonya: Rusya, GPS müdahalesiyle uluslararası hava durumu kurallarını ihlal ediyor

Finlandiyalı havayolu Finnair, iki uçağın inişini engelleyen GPS arızaları nedeniyle Estonya'daki bir varış noktasına uçuşları askıya aldı. Estonya, Rusya'yı GPS sinyallerine müdahale etmekle suçladı.

REKLAM

Estonya, Rusya'yı GPS sinyallerine müdahale ederek uluslararası hava sahası kurallarını ihlal etmekle suçladı.

Estonya Dışişleri Bakanı Margus Tsahkna konuyu NATO ve Avrupa Birliği ortaklarıyla görüşeceğini söyledi.

Tsahkna, şunları söyledi: “Rusya'nın Estonya hava sahasına GPS müdahalesi bölgemizdeki sivil havacılığı etkiledi. Bu şekilde Rusya uluslararası normları ihlal ediyor.”

Finlandiyalı havayolu Finnair, iki uçağın inişini engelleyen GPS arızaları nedeniyle doğu Estonya'daki Tartu'ya uçuşlarını bir ay süreyle geçici olarak askıya aldığını duyurdu.

Finnair, havalimanının GPS'e dayanmayan alternatif bir yaklaşma yöntemi oluşturmasına olanak sağlamak için bu adımı atacağını kaydetti.

“2022'den bu yana artış var”

Finlandiya havayolu, müdahalenin nereden geldiğini bilmediğini ancak 2022'den bu yana olaylarda artış olduğunu söyledi.

Havayolu, Rusya'nın Kaliningrad bölgesi ve Finlandiya'nın Rusya ile doğu sınırı yakınında da benzer sorunlar yaşandığını bildirmişti.

Finnair'in operasyon müdürü Jari Paajanen, “Çoğu havaalanı alternatif yaklaşma yöntemleri kullanıyor, ancak Tartu gibi bazı havalimanları yalnızca GPS sinyali gerektiren yöntemler kullanıyor” dedi.

Paajanen, “Pilotlarımız sorunun gayet farkında ve uçakta GPS sistemi hizmet dışı olduğunda kullanılabilecek başka navigasyon sistemleri de var” dedi.

Şirket, “Finnair pilotları özellikle Kaliningrad, Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz yakınlarında müdahale olduğunu bildirdi” dedi.

“İngiltere ve Almanya'ya kadar ulaştı”

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis de GPS sinyallerinin İngiltere ve Almanya'ya kadar ulaştığını söyledi.

Hedeflenen ülkeler ve NATO müttefiklerinden ortak yanıt beklediğini söyleyen Landsbergis, “Bu, Rusya'nın daha önceki düşmanca faaliyetlerinin bir parçasıydı ancak artık yoğunlaştıkları görülüyor.”

Almanya, bu ay Baltık bölgesindeki nakliyeyi etkileyen bir dizi rahatsızlıktan Rusya'nın sorumlu olabileceğini söyledi.

Finlandiya Pilotlar Birliği güvenlik komitesi başkanı Reuters'e, GPS parazitinin artık altı ay öncesine göre daha düşük irtifalarda ve daha geniş bir alanda meydana geldiğini söyledi.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) sözcüsü, iki uçağın kaçırıldığı gün bölgede yüksek düzeyde parazit tespit edildiğini kaydetti.

Sözcü, yaptığı yazılı açıklamada, “Durumun temelde güvensiz olduğunu tespit etmiş olsaydık, havacılık güvenliğini sağlamak için ek önlemler almalıydık” dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir