Hamas'ın İsrail Açıklaması: Kasıtlı ve Planlı – Son Dakika Dünya Haberleri

Hamas yazılı açıklamasında İsrail'i “Nazi”ye benzeterek 40 Filistinlinin ölümüne yol açan okul saldırısının önceden planlandığını söyledi.

Açıklamada, “Uluslararası toplumun, dünyanın gözü önünde işlenen soykırım ve etnik temizlik suçundan sivilleri koruma rolünü yerine getirmemesini kınıyoruz.” ifadeler kullanıldı.

Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) ve ilgili tüm kurumlar, “İsrail'e soykırımı ve katliamlarını durdurması için baskı yapın” O çağırdı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, saldırının İsrail istihbaratıyla işbirliği içinde gerçekleştirildiği belirtildi. “Hamas UNRWA okul kampüsünü kullandı” Bu belirtildi.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat mülteci kampına sığınan UNRWA okuluna düzenlediği saldırıda 14'ü çocuk, 9'u kadın 40 Filistinli hayatını kaybetti.

Öte yandan Hamas, İspanya'nın Güney Afrika'nın İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) sunduğu “soykırım” davasına katılmak istediğini açıklamasından memnun olduğunu söyledi.

Hamas'ın açıklamasında, İspanya'nın bu adımının “soykırım ve insanlığa karşı suçlar gibi en korkunç suçları işleyen İsrail'e karşı uluslararası adaleti güçlendirdiği” vurgulanırken, tüm ülkeler söz konusu davaya müdahaleye davet ediliyor.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, İsrail'in Gazze'deki soykırım suçlamasıyla yargılandığı Uluslararası Adalet Divanı davasına ülkesinin müdahale edeceğini duyurdu.

Albares, şöyle konuştu: “Bu, haftalardır düşündüğümüz, diğer ülkelerin zaten attığı ve atacağını açıkladığı bir adım. Biz bu kararı, İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonunun devam etmesi ışığında aldık. Amacımız Gazze'ye ve Orta Doğu'ya barış getirmek ve uluslararası topluma barış getirmektir.” “Bu iki yönlüdür, hukuka saygıyla ilgilidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir