Hindistan seçimleri Modi'nin gölgesinde: muhalefet ve gazeteciler baskı altında

Hindistan'da seçim atmosferi tüm hızıyla devam ederken, Başbakan Narendra Modi hükümeti muhaliflere ve eleştirmenlere yönelik sert önlemleriyle gündemde. Bir gazetecinin, bir avukatın, bir siyasetçinin gözünden ülkede demokrasi ve özgürlüğün geldiği son nokta.

REKLAM

Hindistan'da Başbakan Narendra Modi'nin hükümeti, muhalif politikacılara ve iktidardaki Hindu milliyetçi partisini eleştirenlere karşı giderek daha sert önlemler almakla suçlanıyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan, 19 Nisan'da başlayacak genel seçimlerde dünyanın en büyük ve en uzun seçim sürecine tanık olacak.

Yüz milyonlarca kayıtlı seçmenin bulunduğu bir ülkede seçimlerin tamamlanması bir buçuk ay (altı hafta) sürecek.

Hindistan seçim mevzuatına göre her yerleşim yerinin 2 km yakınında bir oy verme merkezi bulunmalıdır.

Bu durum çok geniş bir coğrafyaya yayılan, ulaşımın da bir o kadar düzensiz ve yetersiz olduğu Hindistan'da ülkeye özgü uygulamaların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Analistlere göre, 10 yıldır iktidarda olan ve 5 yıl daha görevde kalmayı hedefleyen Modi hükümeti, ülkenin uzun yıllardır değer verdiği çok partili demokrasiyi ve laikliği tehlikeye atıyor.

İktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP), ana rakibi Kongre Partisi'nin (INC) birçok yetkilisine karşı yolsuzluk suçlamalarında bulundu, ancak bu suçlamaların çoğu sonuçsuz kaldı. Diğer muhalefet partilerinden onlarca siyasetçi ya soruşturma altında ya da cezaevinde.

Geçtiğimiz ay hükümet, Kongre Partisi'nin banka hesaplarını “vergi ödemelerinin eksik olduğu” gerekçesiyle dondurmuştu.

Modi yönetimi, ülkenin soruşturma kurumlarının bağımsız olduğunu ve demokratik kurumların sağlam olduğunu savunuyor. Aynı şekilde son seçimlerdeki yüksek seçmen katılımının Modi'nin partisine net bir yetki verdiğini de vurgulamak gerekiyor.

Ancak AP'nin analizine göre sivil özgürlükler saldırı altında. Çünkü barışçıl protestolar zorla bastırıldı. Bir zamanların özgür ve sesli basını tehdit altında. Müslüman azınlığa yönelik şiddet her geçen gün artıyor. Ve ülkenin yargısı giderek daha fazla yürütme gücünün yanında yer alıyor.

AP, Modi'nin Hindistan'ı nasıl yeniden şekillendirdiğini ve 19 Nisan Cuma günü başlayıp 1 Haziran'a kadar sürecek seçimlerde neyin tehlikede olduğunu daha iyi anlamak için bir avukat, bir gazeteci ve muhalif bir politikacıyla görüştü.

Modi'yi eleştirenleri savunmak

Mihir Desai kırk yıldır Hindistan'ın yoksullar ve Müslümanlar gibi en dezavantajlı topluluklarının sivil özgürlükleri ve insan hakları için mücadele ediyor.

Hindistan'ın finans başkenti Mumbai'de görev yapan 65 yaşındaki avukat, hem ülkedeki hem de kariyerindeki en önemli davalardan birini üstlendi. “Modi hükümetini devirmek için komplo kurmakla” suçlanan ve 2018'de hapse atılan ondan fazla siyasi aktivist, gazeteci ve avukatı savunuyor. Suçlamaların asılsız olduğunu savunan Desai, davanın hükümetin kendisini eleştirenleri korkutmak için kullandığı taktiklerden sadece biri olduğunu söylüyor .

Davanın sanıklarından biri olan insan hakları savunucusu ve aktivist Cizvit rahibi, neredeyse dokuz ay tutuklu kaldıktan sonra 84 yaşında hayatını kaybetti. Diğer sanıklar ise nadiren mahkumiyetle sonuçlanan terörle mücadele yasaları uyarınca cezaevinde tutuluyor.

Desai. “Yetkililer başlangıçta Modi'yi öldürmeyi amaçladıklarını varsaydılar. Şimdi ise terörist sempatizanı olmakla suçlanıyorlar.” Diyor.

Ayrıca tüm bunların amacının potansiyel eleştirmenlere bir mesaj vermek olduğu görüşünü de dile getiriyor.

ABD merkezli Arsenal Consulting'in bilgisayar adli tıp uzmanlarına göre, Hindistan hükümeti bazı sanıkların bilgisayarlarına girdi ve daha sonra onlara karşı delil olarak kullanılabilecek dosyaları yerleştirdi.

Desai'ye göre bu, Modi hükümetinin ülkenin bir zamanlar bağımsız olan soruşturma kurumlarını “silahlaştırdığının” kanıtı.

REKLAM

Avukat Desai, çevresinde Hint demokrasisine yönelik tehditler gördüğünü söylüyor. Geçtiğimiz yıl hükümet, seçimleri denetleyen komisyonun üyelerini atayan üç kişiden biri olan ülkenin baş yargıcını görevden aldı. Üç üyeli konseyin Modi dışındaki diğer üyeleri parlamentoda muhalefet lideri olarak yer alıyor. Son olarak bu konseye bir bakanın atanmasıyla konseyde söz hakkı iktidar partisine 2-1 çoğunluk sağlıyor.

Desai şu değerlendirmeyi yapıyor: “Bu, özgür ve adil seçimler için ölüm çanıdır.”

Keşmir'de Müslüman politikacının trajik sonu

Vahid Rahman Para isimli 35 yaşındaki Keşmirli siyasetçi, yıllardır Hindistan hükümetinin Keşmir'deki çıkarlarının öncülerinden biri olarak biliniyor. Yarı özerk Müslüman çoğunluklu bölgedeki gençlerle bir araya geldi ve onlara Hindistan'ı ve demokratik kurumlarını benimsemenin, Pakistan'la bağımsızlık veya birleşme arayışından daha yararlı olduğunu anlattı.

Ancak 2018'den bu yana Rahman, Modi hükümeti tarafından “Hindistan karşıtı ayrılıkçılarla bağlantıları” olduğu iddiasıyla şüpheyle görülmeye başlandı. 2019'daki ilki, kendisinin ve diğer siyasi muhaliflerin bölgedeki huzursuzluğu körükleyebileceği şüpheleri arasında; ikincisi ise militan grupları desteklemek suçlamasıyla 2020'de hapse atıldı. Rahman kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor.

İddialar, bir zamanlar Keşmir'i Modi'nin partisiyle ittifak halinde yöneten Halkın Demokratik Partisi'nin lideri Rahman'ı şaşkına çevirdi.

REKLAM

Motivasyonun güçlü olduğuna inandığını söyleyen Rahman, “2019'da Keşmir'in yarı özerk statüsünün kaldırılmasının ardından tutuklandım ve hükümetin bölgedeki direnişi bastırma kararını onaylamaya zorlandım.”

Modi yönetimi, bu adımın “Keşmir'i Hindistan'la tamamen bütünleştirmek ve ekonomik kalkınmayı desteklemek için gerekli” olduğunu iddia ediyor.

Rahman, 2020'de tutuklanmasının ardından neredeyse iki yıl boyunca hücre hapsinde tutuldu ve BM'ye göre çoğu zaman “kötü niyetli sorgulamaya” maruz kaldı.

Gelecek seçimlerde Keşmir'in ana şehrini temsil etmek isteyen Rahman, “Benim suçum, Keşmir'in silah zoruyla değil, barışçıl bir şekilde bütünleşmesini istemekti” dedi. dedi.

Rahman, durumunu “Modi hükümetinin Müslümanları, özellikle de Hindistan nüfusunun %14'ünü oluşturanları susturma çabasının bir parçası” olarak görüyor.

REKLAM

“Dünyanın en büyük demokrasisinin, nüfusunun en küçük kesimini entegre etme veya onlara onurlu bir yaşam sağlama konusundaki yetersizliği… ciddi bir etik sorundur.” Rahman, bir zamanlar laik olan Hindistan'ı bir Hindu cumhuriyetine dönüştürme kampanyasının Modi'nin kısa vadede seçimleri kazanmasına yardımcı olabileceğini ancak bunun çok daha büyük bir kayıp olduğunu söylüyor.

“Bu, ülkedeki çok seslilik fikrini bütünüyle riske atıyor.”

Suçlamalara karşı çıkan bir gazeteci

Bağımsız gazeteci Siddiq Kappan, Ekim 2020'de Başbakan Modi'nin partisi tarafından yönetilen kuzeydeki Uttar Pradesh eyaletindeki hükümet baskısını haber yapmaya çalışırken tutuklandı.

O dönemde yetkililer bir tecavüz vakasıyla ilgili protestoları ve kitlesel tepkileri kontrol altına almaya çalışıyordu. Sanık dört üst kast Hindu erkeği iken, kurban ülkenin kast hiyerarşisinin en alt basamağı olan Dalit topluluğuna mensuptu.

Müslüman gazeteci 44 yaşındaki Kappan, “şiddeti kışkırtmakla” suçlandı ve daha olay yerine varamadan tutuklanarak hapse atıldı. İki yıl hapis yattıktan sonra davası 2022'de Hindistan'ın en yüksek mahkemesine ulaştı. Kappan kısa süre içinde kefaletle serbest bırakılsa da aleyhindeki dava devam ediyor.

REKLAM

Kappan, durumunun benzersiz olmadığını ve gazetecilik mesleğinin Hindistan'da giderek tehlikeli hale geldiğini vurguluyor.

Pek çok Hintli haber kuruluşunun devlet baskısı altında daha uysal hale geldiğini ve hükümet politikalarını desteklediğini belirten Kappan, şunları söyledi: “Bağımsız kalmak isteyenler hükümetin amansız saldırılarına maruz kalıyor.” Diyor.

Örneğin yabancı gazetecilerin Keşmir'de haber yapması yasaktır. Benzer bir durum, neredeyse bir yıldır etnik şiddete sahne olan Hindistan'ın kuzeydoğu eyaleti Manipur için de geçerli.

Televizyon haberlerine giderek hükümetin Hindu milliyetçi gündemini yansıtan kanallar hakim oluyor. Bağımsız kanallar geçici olarak kapatılırken, Modi'nin politikalarını eleştiren gazeteler, hükümetin reklamları azaltması nedeniyle ciddi bir gelir kaybına uğradı.

Geçtiğimiz yıl, Batılı bir televizyon kanalının Hindistan genel merkezi, Modi'yi eleştiren bir belgeselin yayınlanmasından sadece birkaç gün sonra “vergi usulsüzlükleri” nedeniyle basıldı.

REKLAM

Medya savunuculuğu örgütü Sınır Tanımayan Gazeteciler, dünya basın özgürlüğü sıralamasında Hindistan'ı 161. sırada yer alıyor.

Tutuklanmasından bu yana neredeyse hiç haber yapamadığını söyleyen Kappan, kendisini her hafta yüzlerce kilometre uzaktaki mahkemelere gitmeye zorlayan davanın kendisini meşgul ettiğini belirtiyor.

Davası için gereken zaman ve paranın eşi ve üç çocuğuna bakmasını zorlaştırdığını belirten Sıddık Kappan, “Bu durum onların eğitimini ve ruh sağlığını etkiliyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir