İmamoğlu'nun “Tayfun Kahraman” açıklaması: “Kabul etmediğimi herkes bilmeli…” – Son Dakika Siyaset Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, '19. Türk Ceza Hukuku Günleri etkinliğinde konuştu.

“Modern dünyada kamu kurumları ile vatandaşlar arasındaki örtülü anlaşmanın temelini hukuk ve adalet kavramlarının oluşturduğunu ifade etmek isterim.” İmamoğlu, kent yaşamında hukuk ve adaletten uzaklaşmanın en yıkıcı sonuçlarından birinin derin bir kaygı ve güvensizlik duygusu olduğunu söyledi.

“MUHALEFET DUYUSU aynı zamanda demokrasi kültürünün de temelidir”

İstanbul'u katılımcı ve çoğulcu bir yaklaşımla yönetmeye çalıştıklarını belirten Ekrem İmamoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Vatandaşların sesini duyurabilmesi, talepte bulunabilmesi, itirazlarını ifade edebilmesi ve haklarını özgürce kullanabilmesi için çok çalışıyoruz. Kentsel adalet herkes için gereklidir. Kent yaşamının az önce bahsettiğim hızda var olduğu bu yüzyılın hem ülkemizde hem de dünyada “şehirler yüzyılı” olarak ifade edildiği bir ortamda mutlaka yapılması gerekiyor.

Ancak çocuklar, yaşlılar, engelliler, kadınlar, göçmenler gibi gruplar ile farklı dil ve din toplulukları için adil bir kente duyulan ihtiyacın çok daha acil ve hayati olduğunun da bilincindeyiz. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya kararlı bir ekibiz” dedi.

Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 2 yılı aşkın süre cezaevinde kalan şehir plancısı Tayfun Kahraman'ı da anan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Yargılandığı davada kent adaletini savunan Tayfun Kahraman'ın şu anda Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmaması nedeniyle cezaevinde olması acı veren ve yaralayan bir unsurdur. tabi ki huzurunuzdayım, bir etkinlikte özellikle konu hakkında bilgisi olanlara, değerli katılımcıların huzurunda bir ceza davasından bahsetmeyeceğim.

Ancak Anayasa'nın gereklerinin henüz yerine gelmediği bu davada, yıllardır İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak gördüğüm ve duyduğum İstanbul'u temsil eden bir şahsın yaşadığı gayri meşruiyetten bahsetmeden yaşananları görmezden gelemem. her zaman şahit olduğum kişi. Çünkü bunu kabul etmediğimi herkesin bilmesini istiyorum. Elbette bu duyguları paylaşan milyonlarca insan olduğunu lütfen herkese duyurun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir