iPhone 4.500 metre yükseklikten düştükten sonra nasıl sağlam kaldı?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Geçen hafta bir Boeing uçağının gövdesindeki açık bir delikten düşen iki iPhone, yerde bulunduğunda sağlam halde bulundu.

REKLAM

Alaska Havayolları uçağı, kalkıştan dakikalar sonra gövde parçası olan kapı tapasının uçaktan ayrılması sonucu basınç kaybı yaşadı.

Uçak kısa bir süre sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin Portland, Oregon kentine indi ve yolculardan veya mürettebattan hiçbiri ciddi şekilde yaralanmadı.

Oregon'da bir evin arka bahçesinde uçaktan düşen kapı çerçevesi sağlam halde bulundu.

Yol kenarında bulunan ve hâlâ uçak modunda bulunan iPhone'un fotoğrafını paylaşan bir kişi, söz konusu uçuşa ait bagaj fişini açtı.

Sean Bates, sosyal medya platformundaki paylaşımında “NTSB'den Zoe, aradığımda bunun bulunan ikinci telefon olduğunu söyledi” dedi.

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) euronews'e yaptığı açıklamada, kazadan sonra yerde iki cep telefonunun bulunduğunu doğruladı.

NTSB sözcüsü, “Uçağa ait olabilecek iki cep telefonu bulundu. Telefonlar Alaska Havayolları'na teslim edildi. Her iki iPhone da çalışır durumdaydı” dedi.

Bu cihazlar nasıl binlerce metreden düşüp sağlam kalabiliyor?

Imperial College London'dan uzay bilimci Simon Foster, Euronews'e binlerce metreden düşen nesnelerin sağlam kalmasının bir şans olduğunu ancak bunun son hız ve momentumla bağlantılı olduğunu söyledi.

Örneğin, bir uçaktan bir nesne bırakıldığında yerçekimi nesneyi aşağı doğru iter, ancak hava direnci onu ters yönde iter.

“Bir cisim ne kadar hızlı ivmelenirse, ona uygulanan hava direnci de o kadar artar. Bir noktada yerçekimi, havanın kaldırma kuvvetine yani hava direncine eşit hale gelir. Bu andan itibaren cisim artık ivmelenemez. Buna terminal hız deniyor” dedi Foster.

Foster, “Bu, malzemenin alanına ve şekline bağlıdır” dedi. “Örneğin, bir kişi paraşütle atladığında paraşütü açar, bu da alanı arttırır. Bu da daha fazla havanın içeri girmesi ve onu yavaşlatması anlamına gelir.” dedi ki

Hem iPhone hem de kapı durdurucu dikdörtgen şeklindedir ve nasıl düştüklerine bağlı olarak çok fazla hava direnciyle karşılaşmış olabilir.

Foster, cep telefonunun boyutuna dayanarak saatte yaklaşık 45 km hıza ulaşmanın yalnızca 12 saniye süreceğini tahmin ediyor.

Bu nesnelerin sağlam kalması için bir sonraki önemli şey, nasıl düştükleri ve düşüşün zamanla yavaşlayıp yavaşlamadığıdır.

Foster şöyle diyor: “Etkinin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirseniz… tuhaf bir şekilde, vücudunuzdaki kuvvet çok daha az olur.” “Yani yavaşlamanın meydana geldiği süre, hissettiğiniz kuvveti önemli ölçüde değiştirir.”

Örneğin Foster, saatte 100 kilometre hızdan 30 saniyede 0 kilometre hıza ulaşmanın, tıpkı bir araba kazasında olduğu gibi yarım saniyede kişinin vücuduna uygulanan kuvvetten çok daha az olacağına dikkat çekiyor.

Foster, “Hava yastığına çarpıyorsunuz ve bu sizi yavaşlatıyor. Hala ileri gidiyorsunuz, ancak başınızın direksiyon simidine çarpmasından önceki süre çok daha uzun. Garip bir şekilde bu, kuvveti çok azaltıyor” dedi.

Foster, bir iPhone'un veya kapı tokmağının ağaçlara düşmesi durumunda yavaş yavaş yavaşlayacağını ve yere çarptıklarında onlara uygulanan kuvveti azaltacağını söyledi.

REKLAM

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz pilot Nicolas Alkemade, deniz seviyesinden 5.490 metre yükseklikte yanan bir uçaktan düşerek hiçbir kemiği kırılmadan hayatta kaldı.

Karlı bir çam ormanına düşüş muhtemelen onu yavaşlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir