İŞKUR'un araştırmasında en çok personel gerektiren 10 meslek belirlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, işgücü piyasasının ihtiyaçlarını tespit etmek ve etkili çözümler üretmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Işıkhan, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) 2023 yılında 2 ve daha fazla iş sunan 86 bin işyeriyle görüşerek hazırladığı nihai işgücü piyasası araştırma raporlarının yayımlandığını belirterek, şunları söyledi:

“İşgücü ihtiyacının en fazla olduğu sektör imalat sektörüdür. İşverenlerden alınan geri bildirimlere göre önümüzdeki 10 yılda ortaya çıkması beklenen meslekler yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaatçıdır. mühendis, pazarlama uzmanı, konuşma ve dil terapisti.” ve CNC operatörü.”


Diğer arama sonuçları

Bakanlığın araştırmaya ilişkin yazılı açıklamasına göre, İŞKUR'un 5 Haziran – 14 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında bilgi formu kullanılarak yaptığı araştırmada çalışanların yüzde 70'i erkek, yüzde 30'u kadındı.

Kadın istihdamının erkeklere göre daha fazla olduğu sektörler ise “sağlık ve sosyal hizmet faaliyetleri” ile “eğitim”dir. Ayrıca yarı zamanlı çalışmanın yapıldığı işyerlerinde kadın istihdamının, yarı zamanlı çalışmanın yapılmadığı işyerlerine göre daha yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırmaya göre, işgücü ihtiyacının en fazla olduğu imalat sektöründe işlerin yüzde 16,6'sı, aynı sektörde 20 ve daha fazla çalışanı olan işlerin ise yüzde 37,3'ü işçiye ihtiyaç duyuyor.


En çok aranan meslekler

Araştırma kapsamında işverenlerin daha fazla personel aradığı meslekler de belirlendi. En fazla açık pozisyona sahip 10 meslek arasında ise makinist (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalatında usta, temizlikçi, gazaltı kaynakçısı, tekstil işçisi, akaryakıt satıcısı, ark kaynakçısı ve nakliye şoförü yer alıyor.

Açık işlerde en çok aranan beceriler ise “yeterli mesleki ve teknik bilgi” ve “iş tecrübesi” oldu.

Ülke genelinde işyerlerinin yüzde 8,7'sinde boş kontenjan olduğu, 20 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde bu oranın yüzde 27,6'ya ulaştığı belirlendi.

Kadın işgücünün tercih ettiği açık pozisyonlar arasında makinist (terzi), temizlikçi, satış danışmanı, mutfak işçisi, mantı ustası, muhasebeci, garson, tekstil işçisi, aşçı ve anaokulu öğretmeni meslekleri ortaya çıktı.


İşe alınması zor 10 meslek

Araştırma, işverenlerin %12,5'inin personel alımında zorluk yaşadığını gösterdi. Personel alımında en çok zorluk çekilen 10 meslek ise makinist (dikiş), garson, ahşap mobilya ustası, gazaltı kaynakçısı, inşaat işçisi, satış danışmanı, kamyon şoförü, yük şoförü, akaryakıt satıcısı ve çelik kaynakçısı olarak sıralandı.

Bu mesleklerde personel alımında yaşanan zorluğun en önemli sebepleri; “mesleğe ilişkin yeterli iş başvurusunun yapılmaması”, “gerekli mesleki beceri/niteliklere sahip personel bulunamaması” ve “özel niteliklere sahip personel bulunamaması” olmuştur. Yeterli iş deneyimi”.

Araştırma kapsamında görüşülen işyerlerinde gelecek yıl için beklenen istihdam artışının yüzde 5,4 olduğu belirlendi.

İstihdam artışı beklenen 10 meslek arasında garson, kurye, satış danışmanı, makinist (dikiş), inşaat işçisi, ahşap mobilya üretiminde usta, ark kaynakçısı, nakliyeci, tekstil işçisi ve ağ teknolojileri meslekleri yer alıyor.


Bu yılki araştırmada işverenlerle yüz yüze görüşme yapılacak.

İŞKUR, 2024 yılı işgücü piyasası araştırmasını 15 Nisan-17 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleştirecek.

Geçmişten farklı olarak bu yıl İŞKUR personeli tüm araştırmayı yüz yüze ziyaretler yoluyla gerçekleştirecek.

Türkiye genelinde işgücü piyasası talebinin geniş bir resmini çizecek araştırma ile işyerlerinin yapısal özellikleri, çalışan sayıları, açık pozisyonlar, zorluk yaşanan meslekler gibi veriler sağlanarak geleceğin mesleklerine ilişkin tahminler üretilecek. personel alımı ve istihdam beklentileri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir