İspanya Parlamentosu, Katalan ayrılıkçılara af öngören yasayı nihayet onayladı

Kanun, aralarında 6,5 ​​yıldır İspanyol yargısından kaçan Katalonya özerk hükümetinin eski başkanı ve Junts lideri Carles Puigdemont'un da bulunduğu 372 siyasetçi ve STK lideri için af öngörüyor.

REKLAM

İspanya Parlamentosu, Katalan ayrılıkçı politikacılara ve sivil toplum örgütü liderlerine af sağlayan bir yasa tasarısını kabul etti.

“Katalonya'nın Kurumsal, Siyasi ve Sosyal Normalleşmesine İlişkin Af Yasası” adlı yasa tasarısı, Meclis ve Senato'da yaklaşık 5 ay süren zorlu tartışmaların ardından nihayet Meclis tarafından onaylandı.

Hükümetin hazırladığı ilk yasa tasarısı, Katalonya İçin Birlik (Junts) partisinin muhalefeti nedeniyle 30 Ocak'ta Meclis tarafından reddedilmişti.

Tasarı, Meclis Adalet Komisyonu'nda değişiklik yapılarak kapsamı ve yasal güvencesi genişletildikten sonra Mart ayında Meclis'te kabul edilmeye yetecek kadar oy aldı.

Yasal prosedür olarak Senato'ya sunulan tasarı, 9 Mayıs'ta yapılan oylamada sağcı Halk Partisi'nin (PP) çoğunluğunun oyu nedeniyle reddedilerek yeniden Meclis'e gönderildi.

TBMM'de 172 aleyhte oya karşılık 178 lehte oyla onaylanan tasarının yarın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kimler faydalanacak?

Kanun, aralarında 6,5 ​​yıldır İspanyol yargısından kaçan Katalonya özerk hükümetinin eski başkanı ve Junts lideri Carles Puigdemont'un da bulunduğu 372 siyasetçi ve STK lideri için af öngörüyor.

30 Ekim 2017'de İspanyol mahkemelerinden kaçarak Belçika'ya giden ve Avrupa Parlamentosu'na seçilmesine rağmen İspanya'da arama ve tutuklama kararı devam eden Puigdemont, af sayesinde ülkeye geri dönebilecek.

Af yasası, esas olarak Katalonya'da 9 Kasım 2014 ve 1 Ekim 2017 tarihlerinde yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumları sonucunda cezalandırılanları ve 1 Kasım 2011 ile 13 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Katalonya'da ayrılıkçı faaliyetlerden hüküm giyenleri veya yasal olarak kişiler Süreç devam etmektedir ve tüm politikacıları ve STK liderlerini kapsamaktadır.

Sol iktidar koalisyonunun iki ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve Sumar, af sayesinde “Katalonya'da bir arada yaşama ve istikrarın yeniden sağlanacağını” iddia ederken, sağ ve aşırı sağ partiler muhalefet bunu “ihanet”, “hukukun üstünlüğünün yıkılması”, “demokrasinin yok edilmesi” olarak nitelendirdi. “Zarar verme” ve “eşitlik ilkesinin ortadan kalkması” eleştirilerini içerir.

Muhalefet partisi Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak

Ana muhalefet partisi PP, af yasasının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağını duyurdu.

Katalonya'da 12 Mayıs'ta yapılan yerel parlamento seçimlerinde ayrılıkçı siyasi partiler, 40 yıl aradan sonra ilk kez Katalan parlamentosunda çoğunluğunu kaybetti.

Katalonya Sosyalist Partisi (PSC) seçimleri kazanmasına rağmen tek başına iktidara gelebilecek çoğunluğa sahip olmadığından azınlık hükümeti kurmak için diğer siyasi partilerle görüşüyor.

Katalonya'da bağımsızlık girişimleri süreci

Katalonya'da siyasi bağımsızlık girişimleri 2012 yılında başladı ve ilk yasa dışı bağımsızlık referandumu 9 Kasım 2014'te Katalonya özerk hükümetinin o zamanki başkanı Artur Mas'ın önderliğinde yapıldı.

Ardından Ocak 2016 ile Ekim 2017 arasında Katalonya özerk hükümetinin başkanlığını yapan, şu anda Avrupa Parlamentosu üyesi olan ve İspanya'da hakkında tutuklama kararı bulunan Puigdemont'un önderliğinde 1 Ekim'de yasa dışı bağımsızlık referandumu yapıldı. 2017, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararına rağmen.

Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosu da Anayasa'nın 155. maddesi uyarınca İspanya Senatosu'nun aynı gün aldığı kararla “ilan edilmesi ertelenen tek taraflı bağımsızlık ilanı”nı 27 Ekim 2017'de kabul etti. Katalonya'nın özerk hakları geçici olarak merkezi hükümete devredildi.

Bu gelişmelerin ardından Puigdemont ve 6 eski Katalan siyasetçi ülkeyi terk ederken, Katalan özerk hükümetinin diğer eski üyeleri ile 2 sivil toplum kuruluşu temsilcisi de 2 Kasım 2017'de ihtiyati tedbir kararıyla cezaevine gönderildi.

Katalonya'nın eski özerk hükümetinin 9 üyesi ve Yargıtay'da tutuklu yargılanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Ekim 2019'da açıklanan kararla “Devlete isyan” suçundan 9-13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. “kamu parasının kötüye kullanılması” ve “devlet kurumlarına itaatsizlik”.

REKLAM

İspanya'da Ocak 2020'den bu yana iktidarda olan sol koalisyon hükümeti, Katalonya sorununu çözmek amacıyla 22 Haziran 2021'de tutuklu 9 Katalan siyasetçi için kısmi af ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir