İspanyol bakan devlet televizyonunda: İsrail soykırımının örtbas edilmesine yardım ettiniz

İspanya'nın sol azınlık iktidar koalisyonunun küçük ortağı Sumar ittifakının kültür bakanı ve sözcüsü Ernest Urtasun, İspanyol devlet televizyonu RTVE'yi İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımına tepki göstermemekle suçladı.

Urtasun basın açıklamasında, “Milyonlarca insan, Eurovision organizasyonunun İsrail'de devam eden soykırımı örtbas etmeye hizmet etmesinden utanıyor.” İspanyol devlet televizyonu RTVE yönetimini “İsrail'in Eurovision'a katılımı konusunda sessiz kalarak İsrail'in soykırımının örtbas edilmesine katkıda bulunmakla” suçlayan Kültür Bakanı Urtasun, milletvekillerinin bu konudaki sorularını yanıtlamak üzere RTVE başkanını Meclis'e çağıracağını söyledi. .

“İsrail'e izin verilmesi RTVE'nin değerleriyle bağdaşmaz”

Urtasun, RTVE'den Eurovision Şarkı Yarışması'nda olduğu gibi İsrail soykırımının bir daha örtbas edilmeyeceğinin garantisini istedi. “İsrail'in Eurovision'a katılmasına izin verilmesi RTVE değerleriyle bağdaşmaz” diyen İspanya Kültür Bakanı, Sumar ittifakı olarak İsrail'in özellikle sosyal medya üzerinden yarışmaya katılmasını engellemek için büyük çaba sarf ettiklerini sözlerine ekledi.

[İsrail’i temsil eden Eden Golan, 11 Mayıs 2024’te İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen 2024 Eurovision Şarkı Yarışması Büyük Finali sırasında sahneye çıkıyor. (Reuters)]

Ne oldu?

Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdüren İsrail'in bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımı dünya çapında ve etkinliğin düzenlendiği Malmö'de protestolara konu oldu ve boykot çağrıları yapıldı.

11 Mayıs Cumartesi günü Eurovision finalini İsviçre temsilcisi Nemo kazanırken, İsrail 375 puanla beşinci oldu.

İsrailli şarkıcı Eden Golan dün gece şarkısını söylerken izleyiciler tarafından protesto edildi. Yarışmanın yapıldığı arenada sosyal medyada paylaşılan videolara göre Golan, “Hurricane” şarkısını seslendirirken yuhalandı.

Golan şarkısını söylerken “Filistin” sloganları da atıldı. Şarkıcı, geçtiğimiz hafta yarışmanın yarı finalinin ikinci turunda sahnede şarkı söylerken de yuhalanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir