İsrail ordusu: Gazze'nin güneyinde 8 askerimiz öldürüldü

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın, Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde kurulan “karışık pusuda” İsrail askerlerinin öldürüldüğünü ve yaralandığını duyurmasının ardından İsrail ordusundan yazılı bir açıklama yapıldı. . .

Açıklamada, Gazze'nin güneyinde çıkan çatışmalarda aralarında 601'inci Mühendis Taburu bölük komutan yardımcısının da bulunduğu 8 askerin öldürüldüğü belirtildi.

Ordu açıklamasında güney Gazze'de askerlerin nerede öldürüldüğüne ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Yedioth Ahronot gazetesi ise söz konusu askerlerin Refah'taki Tel es-Sultan mülteci kampı yakınlarında zırhlı bir araçta yolculuk yaparken yola yerleştirilen patlayıcının patlaması sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

Böylece Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana öldürülen İsrail askerlerinin sayısı, 306'sı toprak işgali sürecinde olmak üzere 658'e yükseldi.

Ayrıca saldırılarda 1.936'sı kara harekatı sırasında olmak üzere 3.835 İsrail askeri de yaralandı.

Kassam Tugayları'ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, Refah şehrinin batı kesiminde yer alan Tel es-Sultan'da Es-Suudi bölgesine giren İsrail askeri aracına karışık pusu kurulduğu, “Yasin 105” roketleriyle hedef alındığını, içerideki askerlerin öldürüldüğünü ve yaralandığını söyledi.

İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria'da 1 çocuğu öldürdü

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde bir çocuğu öldürdü, biri çocuk iki kişiyi yaraladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, baskın sırasında askerlerin açtığı ateş sonucu 16 yaşındaki Sultan Abdurrahman Sultan Hatatibe, göğsünden gerçek kurşunla vurularak ağır yaralandı. Nablus'un Beyt Furik ilçesinde İsrail ordusuna ait bir kişi hayatını kaybetti.

Filistin Kızılayı da Nablus'taki ekiplerin bacaklarından gerçek mermiyle vurulan biri çocuk iki kişiyi hastaneye kaldırdığını duyurdu.

Kızılay ayrıca İsrail askerlerinin, Beit Furik belediyesine ait ambulans sürücüsüne yaralılara ulaşmaya çalışırken saldırdığını ve aracın camını kırdığını bildirdi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik gözaltılar, baskınlar ve saldırılarda artış yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir