İsveç polisi izin verdi, Malmö'de Kur'an-ı Kerim yakılacak

İsveç kamu yayıncısı SVT'nin haberine göre, yetkililer bu hafta biri Cumartesi günü Malmö'nün merkezinde, diğeri Pazar günü Rosengard'da yapılan iki benzer protesto talebi hakkında henüz karar vermedi.

REKLAM

İsveç polisi, ülkenin güneyindeki Malmö kentinde Müslümanların kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'in yakılması talebini onayladı.

Ulusal yayın kuruluşu SVT Nyheter'in haberine göre polis, tartışmalı protestonun 3 Mayıs Cuma günü Malmö'nün Gustavs Adolfs Torg meydanında yapılmasına izin verdi.

İsveç saatiyle 15:00 ile 18:00 arasında gerçekleşecek olan “protesto eylemi” hem yerel halk hem de yetkililer arasında endişe ve tepkilere yol açtı.

Polisteki özel etkinliklerden sorumlu polis memuru Per Engström kararı doğruladı.

“Açıkçası bu karmaşık bir durum.” Engström, “Kim başvuruyorsa doğal olarak hem kaos yaratmayı hem de kamuoyu yaratmayı amaçlıyor.” Karara ve içeriğine tepki gösterdi.

Bugünkü tartışmalı protesto, Malmö'nün 7-11 Mayıs tarihleri ​​arasında bir hafta sürecek Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapmaya hazırlandığı bir dönemde geldi.

Ancak SVT'ye göre yetkililer, biri Cumartesi günü Malmö'nün merkezinde ve diğeri Pazar günü Rosengard'da olmak üzere bu hafta sunulan benzer eylemlere yönelik iki talep hakkında henüz bir karara varmadı.

NATO üyesi İsveç'te Kuran'ın yakılması, Stockholm'ün çeşitli ülkelerle diplomatik ilişkilerini gerginleştirdi.

Ancak İsveçli yetkililer, Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirildiğini söylüyor.

Kuzey Avrupa ülkesinde Kur'an yakma olayları genellikle güçlü polis koruması altında gerçekleşiyor.

Eurovision Şarkı Yarışması'na Filistin bayrağıyla katılmak yasaktır

Öte yandan Avrupa Yayın Birliği (EBU), Malmö'de düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'na Filistin bayrağı taşıyan konukların alınmayacağını duyurdu.

EBU'dan yapılan açıklamada, şarkı yarışmasının yapılacağı Malmö Arena'ya Filistin bayrağı veya siyasi mesaj içeren pankartla girmeye çalışanlar durdurulacak ve Filistin bayrakları veya pankartları götürülecek.

Ancak İsrail'in şarkı yarışmasına katılmasını protesto etmek için Avrupa'nın birçok ülkesinden 20 binden fazla kişinin Malmö'ye geleceği söyleniyor.

AA News'in haberine göre İsveç Filistin Grubu'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımının Malmö'de protesto edileceği belirtiliyor.

Açıklamada, yerel sanatçıların da “Soykırım Özgür Şarkı Yarışması” adı altında protestoda sahne alacağı kaydedildi.

İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre Malmö Polis Departmanı sözcüsü Nils Norling, şehre toplam 100.000 protestocunun gelmesinin beklendiğini söyledi.

Gösteriler sırasında herhangi bir olay yaşanmaması için geniş güvenlik önlemleri alınacağını belirten Norling, Norveç ve Danimarka'dan polis ekiplerinin destek için Malmö'ye geleceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir