Kilis Belediye Başkanı Hakan Becek: “GAZDAŞ, ruhsat almadan doğalgazı kesti” – Son Dakika Siyaset Haberleri

Kilis Belediye Başkanı Hakan Bilecen, katıldığı “Enerji Yolunda CHP Belediye Çalıştayı”nda açıklamalarda bulundu.

Bilecen, doğalgaz tedarikçisinin onay belgesi almadan doğalgazı kestiğini duyurdu:

“Kilis Belediyespor'un 19 aylık doğalgaz faturası nedeniyle GAZDAŞ'ın doğalgaz tedarikçisinin daha ruhsat belgemi almadan ayın ilk günü doğalgaz dağıtımını durdurması ve futbolcularımızın, çocuklarımızın ve gençlerimizin mecburen doğalgaz vermesini üzüntüyle karşıladık. Soğuk suyla duş aldık ve bütçemize saygı göstererek borcumuzun yarısını ödedik. “Doğalgazı yeniden açtık.”

“ÖDENECEK BORCUMUZ YOK”

Bilecen şunları söyledi:

''Ödenemeyecek borcumuz yok. Borçlanmamızın nedeni Kilis Belediyesi'nin ödenemeyecek borcu olması, hizmet veremememiz, çalışamamamız değil, buna sığınacağız. Bunu konuşmamızın nedeni; Vatandaşa yaptıkları seçim propagandalarında seçim sürecinde belediyeye borçsuz veriyoruz, bizim borcumuz yok çünkü temiz belediye diye bahsediyorlar.

Kilis Belediyesi'nin borçsuz olmadığını, yıllık bütçemizin üzerinde 502 milyon lira borcu olduğunu vatandaşlarımızın görmesini istedik. Bunu burada kimseye itiraf etmiyoruz. Ama Kilis Belediyesi'nin cari ve vadeli borçları var. Bunun yanı sıra ister Kilis Belediyespor'un borcu olsun, ister küçük esnafın borcu olsun 10-15 milyonluk borcumuz var. Yani 520 milyon civarında borcumuz var. Ödenemeyecek borcumuz yok. Parasını ödüyoruz. Belediyeyi karlı hale getireceğiz ve bunun karşılığını da ödeyeceğiz.

“PARTİZM KAYBETTİ”

Bu borç meselesi 20 yıl sonra kazanılan Kilis Belediyesi'nin önüne geldi. Önemli değil. Kilis'in bilimle, tarımla, üretkenlikle anılmasını istiyorum. Ben de bir avukatım. Kilis'in eğitim almasını istiyorum. Çocuklarım Kilis'te yaşasın, Kilis'te büyüsün ve bizim gibi Kilis'te kendini ifade edebilen, rahat büyüyebilen nesiller olsun diye koşuyorum. İnşallah bundan sonra Kilis kütüphaneleri dolacak. Şu anda Kilis'te bir kütüphanemiz bulunmamaktadır. Bütün bunlar olacak.

Bana herkesten daha çok güvenen eşim ve başkanım var. Hiç kimse bana başkanım ve eşim kadar güvenmedi ve şans vermedi. Beni seçenlerden utanmayacağım. Bu işin hedefi benim. Umarız bize oy verenlerden hiçbiri “Hakan Bilecen'e oy verdiğim için pişmanım” demez. Oy vermeyenler bile pişman olacak. 'Keşke verseydik' diyecekler. Artık tüm Kilis’in belediye başkanıyız. Siyasi partileri bir kenara bırakmamız lazım. Yerel yöneticilerin siyasi partileri olmamalıdır. Partizanlık kaybedildi. Birçok şehir kazandı.

Sadece borçları bildirdik. Dediğim gibi borçlar 2019 öncesinde oluşan borçlar, yapılandırılmış borçlar. Yapılandırılmış borçlar Ama bir şey bizi üzdü. Ayın ilk günü Kilis Belediyespor'un 19 aylık doğalgaz faturası nedeniyle GAZDAŞ'ın doğalgaz tedarikçisinin ruhsat belgemi almadan doğalgaz arzını durdurması ve futbolcularımızın, çocuklarımızın ve gençlerimizin bu faturayı ödemek zorunda kalması bizi üzdü. soğuk suyla duş almak. Bir araya geldik, borcun yarısını ödedik, bütçemiz dahilinde doğalgazı tekrar devreye aldık.

Daha sonra İller Bankası'nın 980 bin liralık ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan borçtan dolayı birkaç gün gecikti, bu bizden değil, Noel nedeniyle İller Bankası'nın ödeme günlerinin değişmesinden kaynaklanıyor. Bayram ve SGK bizi 980 bin liraya idam ettirdi. Bunlar bizi üzdü. Onları çözdük. Ödemeyi yaptık. İller Bankası'na tekrar soracağız ama artık bu hususları bir kenara bırakmamız gerekiyor. Kilis milletvekilleri, değerli valimiz, emniyet müdürüm, şahsım, hepimize bu durumu kabullenip Kilis için ne yapabiliriz diye sormak gibi bir görev düşüyor.

Bizden, yani vatandaştan intikam almaya çalışmadan, kurumların kralı olmaktan çıkıp monarşistleşmeden, başkanımın dediği gibi bu durumu bir an önce kabullenip gösterilen sarı kartı anlamalıyız. Aksi halde vatandaş hemen ikinci numarayı gösterebilecek. Çünkü 3-4 yıl sonra seçimler olacak. Bakıyorsunuz erken seçim var, görüyorsunuz her şey her zamanki gibi gidiyor ama ikinci sarı kart vatandaşın cebinde. Biraz daha dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyorum. Hem kendi siyasi gelecekleri için, hem de vatandaşların utanmasını önlemek için.

“KİLİSE İÇİN GEREKLİ HERŞEYİ YAPACAĞIZ”

Laboratuvar verimlidir. Başkanımın Kilis'le ilgili söylediği her şey bizi çok etkiledi. Hatta gözlerimizde yaşlar vardı. Arkadaşlarım ve ben kendimizden bahsederken ayağa kalkıp “Ben buradayım başkanım” demek istedim. Çünkü Kilis özellikle son 10 yıldır mülteciler, sınır ticareti, kaçakçılık ve gayri resmi faaliyetlerle anılıyor. Eğitimi, ticareti ya da başarısıyla tanınmıyordu. Kilis halkının artık kendine güvendiğini düşünüyorum. Bu umudumuzu daha da artıracağız. Bunu israf etmeyeceğiz. Kesinlikle kağıttan kaplanlar değiliz. “Mücadele edeceğiz, Kilis için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir