Kuzey Kore, Güney Kore sınırındaki sokak lambalarını kaldırıyor

The Korea Herald gazetesinin haberine göre Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin 2004 yılında kurulan ve daha sonra Koreler arası uzlaşma sürecinin bir parçası olarak dağıtılan Kaesong Sanayi Kompleksi'ndeki sokak lambalarını Kumgangsan Dağı'na kaldırdığını keşfetti.

Güney Kore ordusu, taraflar arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde Kuzey Kore askerlerinin Ocak ayında bölgeye mayın döşediğini kaydetti.

Sanayi kompleksindeki şirketlerde çalışan işçilerin kullanması için inşa edilen yol, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze denemelerinin ardından 2016 yılında tesisle birlikte kapatılmıştı.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı sözcüsü Koo Byoung-sam, ülkelerinin sınır şehri Kaesong'da kapatılan ortak sanayi tesisindeki 30 fabrikanın Kuzey Kore'nin izni olmadan kullanıldığını söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, anayasanın Güney Kore'yi “sürekli amansız bir düşman” olarak tanımlayacak şekilde yeniden yazılması çağrısında bulundu.

Kim, Güney Kore ve ABD'yi askeri tatbikatlar düzenleyerek ve stratejik varlıkları konuşlandırarak Kore Yarımadası'nı olası bir savaş alanına dönüştürmekle suçladı ve Güney Kore ile yeniden birleşme arayışının “imkansız” olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir