Macron, AB'de daha güçlü savunma ve ekonomik reform çağrısında bulundu: 'Avrupa ölebilir'

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AB'nin savunma reformlarını uygulaması gerektiğini söyledi ve üst düzey askeri personelin yetiştirilmesi için bir Avrupa akademisi kurulması çağrısında bulundu.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa'dan daha güçlü ve daha entegre bir savunma çağrısında bulundu.

Askeri, ekonomik ve diğer baskıların 27 üyeli Avrupa Birliği'ni zayıflatıp parçalayabileceği uyarısında bulunan Macron, şunları söyledi: “Avrupa'mızın ölme riski var. “Risklerle baş edecek donanıma sahip değiliz” dedi.

Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde konuşan Macron, küresel sahnede daha iddialı bir Avrupa Birliği vizyonunu açıkladı ve kıtanın ABD'nin kölesi olmaması gerektiğini söyledi.

Görev süresinin bitmesine üç yıl kalan 46 yaşındaki Macron, Rusya'nın Ukrayna'da kazanmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Başkan, Avrupa'nın siber güvenlik kapasitesinin artırılması, Brexit'ten sonra Birleşik Krallık ile daha yakın savunma bağları kurulması ve üst düzey askeri personelin yetiştirilmesi için bir Avrupa akademisi kurulması çağrısında bulundu.

Avrupalıların askeri teçhizatı kendi kıtasından almayı tercih etmesi gerektiğini belirten Macron, şunları kaydetti: “Savunma sanayisi olmadan savunma olmaz. Onlarca yıldır yetersiz yatırım yaptık. “Daha fazla üretmeliyiz, daha hızlı üretmeliyiz ve Avrupalılar gibi üretmeliyiz” dedi.

Uzun süredir Avrupa'nın ABD'ye daha az bağımlı olmasını içeren “stratejik özerklik” çağrısında bulunan Macron, Avrupa'nın “hiçbir zaman ABD'nin kölesi olmadığını ve diğer tüm ülkelerle nasıl diyalog kuracağını bildiğini göstermesi gerektiğini” belirtti. parçalar”. dünyanın.”

Pek çok AB yetkilisi, ABD askeri şemsiyesinin güvenilir bir alternatifi olmadığına inanıyor; bazıları Macron'un “Fransız endüstriyel çıkarlarına meydan okuduğunu” düşünüyor.

Küresel lider olmayı hedefliyoruz

Macron, AB'nin, ABD ve Çin'den gelen “aşırı sübvansiyonlar” karşısında yapay zeka ve yeşil enerji gibi sektörlerdeki şirketleri destekleyebilmek için rekabet kurallarında muafiyetleri kabul etmesi gerektiğini kaydetti.

Avrupa'nın ekonomik olarak geri kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Macron, yapay zeka, kuantum, uzay, biyoteknoloji ve yenilenebilir enerji alanlarında küresel lider olmayı hedeflemesi gerektiğini söyledi.

Macron, Avrupa'nın enerji, telekomünikasyon ve finansal hizmetler için daha az parçalanmış pazarlara ihtiyacı olduğunu ve aynı zamanda bürokrasiyi de azaltması gerektiğini söyledi.

Kamuoyu yoklamalarına göre, kişisel popülaritesi azalan Macron'un Rönesans partisi Avrupa Parlamentosu'nda dördüncü sıraya geriledi.

Merkezci Rönesans partisi, 6-9 Haziran tarihleri ​​arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan anketlerde aşırı sağcı Rassemblement National'ın (RN) gerisinde kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir