Macron Avrupalıları aşırı sağın yükselişine karşı “uyanmaya” çağırıyor

Avrupa'da “otoriter rejimlere” hayranlığın arttığını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bazı ülkelerin AB fonlarını alırken yargı bağımsızlığını, basın özgürlüğünü, kültürel çeşitliliği ve akademik özerkliği göz ardı ettiğini söyledi.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron seçmenlere ve Avrupalı ​​liderlere “uyanmaya” ve aşırı sağ partilerin artan etkisine karşı mücadele etmeye çağrıda bulundu.

Almanya ziyaretinin ikinci gününde Dresden'de toplanan kalabalığa seslenen Macron, “Tüm Avrupa'da bu kötü rüzgar esiyor, bu bir gerçek. O halde uyanalım.” dedi.

Fransız lider, her iki ülkedeki aşırı sağ partilerin sonuç almayı umduğu 8 Haziran'da başlayacak Avrupa Parlamentosu seçimleri arifesinde, AB'nin iki güçlü ülkesi Almanya ile Fransa arasındaki güçlü ilişkilerin altını çizdi.

Avrupa'da “otoriter rejimlere” hayranlığın arttığını belirten Macron, bazı ülkelerin bir yandan AB'den fon alırken diğer yandan yargı bağımsızlığını, basın özgürlüğünü, kültürel çeşitliliği ve akademik özerkliği göz ardı ettiğini kaydetti. Fransız lider onu eleştirdi.

Macron, şöyle konuştu: “Çevremize, otoriter rejimlere duyulan bu hayranlığa bakıyoruz. Avrupa'ya ve içinden geçtiğimiz anti-liberal döneme bakıyoruz. Avrupa'nın parasını alıyoruz ama yargıçların bağımsızlığını yok sayıyoruz, yargı özgürlüğünü yok sayıyoruz.” hakimler”. basmak. Üniversitelerin özerkliğini, akademik özgürlüğü, kültürel özgürlüğü görmezden geliyoruz. Çeşitliliği unutalım. dedi.

Fransa cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değişen dünya korkusu Avrupa'da aşırı sağın yükselişini körüklüyor. Demokrasilerimizde bu fikirler aşırılar, özellikle de aşırı sağcılar tarafından körükleniyor.”

Macron'un Pazar günü başlayan resmi ziyaretinin başlangıçta Temmuz 2023'te yapılması planlanıyordu.

Ancak Fransa'da 17 yaşındaki bir gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından çıkan gösteriler nedeniyle ertelendi.

Başkan Macron, AB ve Birliğin dış politikasını koordine etmek için sık sık Almanya'yı ziyaret etse de bu, Jacques Chirac'ın 2000'deki ziyaretinden bu yana ilk tam devlet ziyaretiydi.

Macron'un başkent Berlin, Dresden ve Münster'i kapsayan gezisi, Fransız liderin 24 yıl aradan sonra Almanya'ya yaptığı ilk resmi ziyaret olma özelliği taşıyor. Macron'un ziyareti sırasında ikili kabine toplantısı da yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir