Papa Francis borçlu ülkelere destek istedi: Zengin ülkeler harekete geçmeli – Son Dakika Dünya Haberleri

Papa francescodüşük gelirli ülkelerin üzerindeki borç yükünün azaltılması için küresel çaba gösterilmesi çağrısında bulundu. Çarşamba günü Vatikan'da düzenlenen bir konferansta konuşan Papa, borç krizinin milyonlarca insanı yoksulluk ve çaresizlik döngüsüne sürüklediğini söyledi.

2023 yılında küresel borç seviyeleri 313 trilyon dolar Gelişmekte olan ekonomiler ile rekorlar kırarken, borç/gayri safi yurt içi hasıla oranlarında da yeni zirvelere ulaştı. Papa Francis, bu sorunun dünya çapında milyonlarca insan için “sefalet ve zorluk” yarattığını söyledi.

Baba, “Borç finansmanı döngüsünü kırmak için sorunun küresel doğasını ve ekonomik, mali ve sosyal etkilerini dikkate alan çok uluslu bir mekanizmanın kurulması gerekiyor.” dedi.

“ULUSLARARASI HUKUKA İHTİYAÇ VAR”

Borç yeniden yapılandırma sürecini kolaylaştırmak ve düşük gelirli ülkeleri yeniden ayağa kaldırmak için 2020'de dünyanın en büyük 20 ekonomisi “Ortak çerçeve” bir anlaşmaya varıldı, ancak ilerleme yavaştı. Zambiya'nın temerrütten çıkması yaklaşık dört yıl sürdü ve daha zengin ülkelere yönelik borç hafifletme planlarının performansı hakkında bazı sert dersler verdi.

Papa, şu anda uluslararası iflasları düzenleyen kapsamlı bir uluslararası hukuk bulunmadığını söyledi. “Böyle bir mekanizmanın yokluğu, her zaman en zayıf olanın kaybettiği, herkes kendi başının çaresine baksın zihniyetini teşvik ediyor. Hiçbir hükümet, ahlaki açıdan halkının insanlık onuruyla bağdaşmayan acılara maruz kalmasını talep edemez.” Ekledi.

JUBİL BİR FIRSAT OLABİLİR

Roma Katolik Kilisesi, 2025 yılında kutsal bir yıl olan Jübile'yi kutlayacak. Papa, zengin devletlere bu etkinliği düşük gelirli ülkeler için bir borç hafifletme fırsatı olarak kullanma çağrısında bulundu.

Vatikan konferansında konuşan Nobel ödüllü ekonomist Giuseppe StiglitzKovid-19 salgınının ve Ukrayna'daki savaşın küresel ekonomiye güçlü bir şok yaşattığını ve dünyayı yeni bir borç krizinin eşiğine getirdiğini belirten, Bunun bir daha yaşanmaması için Jübile borcunun yeniden yapılandırılmasına ve küresel ekonomik yapımızın yeniden düzenlenmesine ihtiyacımız var.” dedi.

Küresel Jübile 2000 kampanyası, 2000 ile 2015 yılları arasında düşük gelirli ülkeler için 130 milyar dolarlık borç ertelemesi sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir