Ramazan ayında her gün 500 kişilik sofrayı ortaklaşa kuruyorlar.

Eğrikuyu köyünün sosyal yapısının mutfağında, masrafları hayırseverler ve varlıklı ailelerin katkılarıyla karşılanan iftar sofrası yemekleri, ay boyunca her gün ücret karşılığında köye gelen 2 aşçı tarafından pişirildi.

Ramazan ayı boyunca her gün 500 kişilik iftar sofrasında köy halkı ve dışarıdan gelen misafirler bir araya gelerek yaşlı ve hastaların evlerinde hizmet verildi.

Şef Nihat Ateş, Kovid-19 salgını sonrasında köy halkının bir arada olabilmesi için geleneksel iftar sofrasını düzenlediğini söyledi.

Uygulamayı önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi planladığını belirten Ateş, şöyle konuştu:

“Köyümüzde hiçbir evde soba yanmıyor. Herkes buraya geliyor, hep birlikte iftarımızı yapıyoruz. Buraya gelemeyen yaşlılarımız, hastalarımız evde yemek alıyor, oruçlarını açıyor. Polisler, askerler ve havaalanı görevlileri. “Misafirlerimiz de görev başında. Yemek masraflarını kendileri karşılayanlar var. Hatta farklı miktarlarda”Para bağışlayanlar da var. Toplanan paralarla aldığımız ürünleri aynı tencerede pişirip birlikte tüketiyoruz.”

İmam Ali Karataş, 24 yıldır Eğrikuyu'da görev yaptığını ve son yıllarda uyguladıkları iftar programının herkesi memnun ettiğini söyledi.

Geleneksel toplu iftar programının üçüncüsünü bu yıl Muhtar Ateş ve hayırseverlerin katkılarıyla düzenlediklerini anlatan Karataş, şöyle konuştu: “Köyün gençleri ramazan ayında gıda dağıtımı ve temizliğine gönüllü olarak yardımcı oluyor. Bu yemeklerin masraflarının tamamı belediye tarafından karşılanıyor. Köy halkının çabası.” dedi.

Köylülerden Yaşar Çemrek, köyün nüfusunun 200 kişi civarında olduğunu ancak misafirlerinin yanı sıra yakındaki havaalanı ve güvenlik görevlilerinin katılımıyla hep birlikte eğlenip iftar yaptıklarını kaydetti. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir