Romanya'nın desteğini alan Rutte, NATO'nun yeni lideri olmaya hazırlanıyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in istifasının ardından önümüzdeki yıllarda görevi Hollanda Başbakanı devralacak. Diğer aday Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ise yarıştan çekildi.

REKLAM

Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin Kuzey Atlantik Paktı Örgütü'nün (NATO) bir sonraki genel sekreteri olarak seçilmesi, Romanya'nın adaylığını desteklemeyi kabul etmesi sonrasında Perşembe günü sona erdi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis de genel sekreter adayıydı ancak hükümeti geçtiğimiz günlerde Rutte'ye desteğini açıklamıştı ve Iohannis adaylığını geri çekmişti.

NATO'nun doğuşunun 75. yıl dönümü dolayısıyla 9-11 Temmuz tarihleri ​​arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başkenti Washington DC'de yapılacak zirve öncesinde Iohannis'in adaylıktan çekilmesiyle birlikte, NATO'nun kuruluşunun 75'inci yılı münasebetiyle Rutte'nin başkanlığa atanması kararlaştırıldı. l'in başı Askeri ittifak kesinleşti.

Rusya'nın saldırganlığı ve ABD'nin NATO'ya verdiği desteğin zayıflaması ihtimali göz önüne alındığında, Rutte zor bir dönemde askeri ittifakın başında olacak.

Mevcut başkan Jens Stoltenberg 2014'ten beri bu görevi sürdürüyor ve normal şartlar altında geçen yıl istifa etmesi gerekirdi. Stoltenberg'in görev süresi Ekim 2024'te sona eriyor.

Ancak anlaşmazlığın Avrupa Birliği (AB) kurumlarındaki üst düzey görevler hakkındaki daha geniş bir tartışmanın içine gömülü olduğu görülüyor. NATO'ya aday olan ancak daha sonra çekilen Estonyalı Kaja Kallas, artık bloğun dış politika sorumlusu olmaya aday. favori olarak gösterilmektedir.

Rutte göreve geldiğinde en az dört yıl görevde kalacak.

NATO genel sekreteri olarak atanabilmek için Rutte, Ukrayna'yı desteklemek istemeyen Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın muhalefetini aşmak zorunda kaldı. Orban, Salı günü Platform X'teki paylaşımında Rutte'ye destek vereceğini açıklamıştı. Orban, desteğinin karşılığında istediği şartları da açıkladı.

Orban desteğini şu sözlerle paylaştı: “Ukrayna'daki NATO faaliyetlerinde hiçbir Macar personelinin yer almaması ve onları desteklemek için hiçbir Macar fonunun kullanılmaması konusunda anlaştık.”

Rutte bu haftanın başlarında Gönderdiği mektupla adaylığına ilişkin endişeleri gidererek 32 NATO üyesi arasında gerekli uzlaşmanın sağlanması yönünde bir adım attı.

NATO Genel Sekreteri olarak Rutte, ittifak üyelerinin Rusya'nın saldırganlığını daha fazla kışkırtmadan Ukrayna'yı desteklemeye çalışması nedeniyle zor bir dengeleme hamlesiyle karşı karşıya.

Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olan eski Başkan Donald Trump'ın ittifaktan yana olmadığı ve hatta Rusya'yı kendisine yatırım yapmayan sözde müttefiklerini işgal etmeye davet ettiği dikkate alınırsa durum daha da karmaşık hale gelebilir. ordu .

Rutte, 2010 yılından bu yana Hollanda Başbakanıdır. Bir dizi huzursuz koalisyona liderlik eden Rutte, 2 Temmuz'da görevinden ayrılacak.

Rutte'nin liberal Özgürlük ve Demokrasi Partisi (VVD), aşırı sağcı Geert Wilders'e verilen desteğin arttığı Kasım seçimlerinin ardından eski istihbarat şefinin arkasında toplandı. Dick Schoof liderliğindeki koalisyonda yer alacak.

Geçtiğimiz hafta sonu İsviçre'de düzenlenen Ukrayna zirvesine katılan Rutte, Hollanda'nın Ukrayna'ya her koşulda destek vereceğini açıkladı.

Ne kadar uzun sürerse sürsün Ukrayna'yı elimizden gelen her şekilde desteklemeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir