Rumelili Orhan ve Kemal Balkan rüzgarını Çukuryurt'a getirdi – KÜLTÜR VE SANAT

112. Çukuryurt Geleneksel Festivali'nde sahne alan Rumelili Orhan ve Kemal, birbirinden güzel şarkıları ve muhteşem performansıyla Çukuryurt'ta Balkan esintisi yarattı.KATILIM YOĞUN OLDU
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Saray Belediyesi ve Çukuryurt Mahalle Muhtarlığı'nın ortaklaşa düzenlediği 112. Çukuryurt Hıdırellez Geleneksel Şenliği, Pazar günü 13.00-17.00 saatleri arasında Çukuryurt Mesire Alanı'nda gerçekleştirildi. CHP Tekirdağ Milletvekilleri Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar, CHP Tekirdağ İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Saray Belediye Başkanı Abdül Taşyasan, CHP Saray İlçe Başkanı Erol Gürler ve Yönetimi, Saray Esnaf Odası Başkanı Ali Özen Festivale Kent Konseyi üyeleri, başkanlar, siyasi parti ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
BAŞKAN TAŞYASAN: “BAHARIN VE GÜZEL GÜNLERİN MÜCADELECİSİ HİDİRELLEZ”
Çukuryurt Mahalle Muhtarı Ersun Tuncel'in açılış konuşmasının ardından Saray Belediye Başkanı Abdül Taşyasan günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaparak şunları söyledi:
“Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çukuryurt Muhtar Mahallesi iş birliğiyle bu yıl 112'ncisini düzenlediğimiz geleneksel Çukuryurt Hıdırellez Şenlikleri'ne hepiniz hoş geldiniz. Baharın ve güzel günlerin habercisi Hıdırellez'i sizlerle birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Hıdırellez, Hızır ile İlyas'ın buluştuğu, doğanın yenilenmesini tamamladığı günün sembolüdür. Her yıl 5-6 Mayıs gecesi Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluşarak insanlara sağlık, şifa ve bereket dağıttığına inanılır. Hıdırellez, Bektaşi öğretisinde bereketin, bereketin ve bahar bayramının ifadesidir. Çukuryurt'un kurucularının çoğunun Bektaşi geleneğinden olduğu bilinmektedir. Çukuryurtlu yazar-eğitimci Hüseyin Duygu'nun araştırmasına göre ilk yaygın Hıdırellez, 1912 yılında dönemin lideri Veysel Tuban'ın önderliğinde, bugün Davut Ağa Çeşmesi olarak bilinen su kaynağı ile Ergene Nehri arasında kutlandı. Kurbanlar kesilir, yemekler topluca yenir, eğlenceler düzenlenir. Asırlardır süregelen bir gelenek olan Hıdırellez'i koruyarak nesiller boyu kutlayan Çukuryurtlu hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Hıdırellez'in tüm vatandaşlarımıza sağlık, bereket, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. Tüm dilekleriniz ve dualarınız kabul olsun.
BELEDİYE BAŞKANI TAŞYASAN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLADI
Bugün aynı zamanda bizi dünyaya getiren, her zaman amiral gemimiz olan sevgili annelerimizin de günü. Başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere sonsuz sevgi, şefkat ve özverileriyle dünyamızı güzelleştiren annemin, eşimin ve tüm annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyor, vefat eden annelerimize Allah'tan rahmet diliyorum. . Bu duygu ve düşüncelerle festivale emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ediyorum. Eğlence.”
BAŞKAN YÜCEER HİDİRELLEZ'İ KUTLADI
Saray Belediye Başkanı Abdül Taşyasan'ın ardından günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, herkesi Hıdırellez'i tebrik ederek birlik ve beraberlik mesajı verdi.
RUMEL'Lİ ORHAN VE KEMAL ÇUKURYURT'TA EĞLENDİ
Konuşmaların ardından sahneye çıkan Rumelili Orhan ve Kemal, birbirinden güzel şarkıları ve muhteşem performanslarıyla Çukuryurt'u coşturdu. Festivale katılanlardan büyük ilgi gören Rumelili Orhan ve Kemal, izleyicilerden büyük alkış aldı.
ÇİÇEKLER SUNULDU
Konser sonunda Saray Belediye Başkanı Abdül Taşyasan ve Çukuryurt Mahalle Muhtarı Ersun Tuncel, Rumelili Orhan ve Kemal'e teşekkür ederek çiçek takdim etti. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir