Rus ve Çinli şirketler Batı yaptırımlarından kaçınmak için hurda olarak yeni bakır sergiliyor

Çin verilerine göre geçen yılın Aralık ayında Rusya'dan 6.607 ton bakır hurdası ithal edildi. Özel tedarikçilerden alınan bilgiye göre Rusya'dan Çin'e 73 ton bakır hurdası ihraç edildi

REKLAM

Rus ve Çinli şirketlerin, yeni bakır filmaşinlerini hurdaya sunarak vergiden kaçındıkları ve Batı yaptırımlarını atlattıkları iddia edildi.

Konuyu bilen üç kaynak Reuters'e yaptığı açıklamada, Rusya'dan satın alınan bakır filmaşinin iki ülke sınırındaki Uygur Özerk Bölgesi Sincan'da (Doğu Türkistan) bir aracı tarafından ayırt edilmesini zorlaştıracak şekilde parçalandığını söyledi. . Bu durum hem ihracatçıların hem de ithalatçıların hurda ve yeni metallere uygulanan tarifeye tabi olmasıyla sonuçlanmıştır. Bunun onların farklılıklarından faydalanmalarını sağladığını söyledi.

Rusya, bakır çubuklara %7, hurdaya ise %10 ihracat vergisi uyguluyor.

Çin, bakır çubuk ithalatına %4 oranında vergi uygularken, Rusya'dan yapılan hurda ithalatında herhangi bir vergi bulunmuyor.

Aralık ayında başlayan ve hurda olarak listelenen yeni metal satışları, Çin ve Rusya verileri arasındaki farktan anlaşılabilir.

Çin gümrük verileri, Çin'in Aralık ayından bu yana Rusya'dan önemli miktarda bakır hurdası satın aldığını gösterirken, Reuters'in bir ticari veri sağlayıcısından elde ettiği Rusya verileri, Çin'e ihraç edilen hurda miktarının ihmal edilebilir düzeyde olduğunu gösteriyor.

Çin verilerine göre geçen yılın Aralık ayında Rusya'dan 6.607 ton bakır hurdası ithal edildi.

Özel tedarikçilerden alınan bilgiye göre Rusya'dan Çin'e 73 ton bakır hurdası ihraç edildi.

Rusya Gümrüğü şunları söyledi: “Federal Gümrük Servisi geçici olarak dış ticarete ilişkin veri sağlamıyor.” açıklamayı yaptı.

Rusya, Nisan 2022'de Ukrayna'yı işgal ettikten kısa bir süre sonra ticaret verilerini yayınlamayı durdurdu. O zamandan beri piyasalar, özel bilgi sağlayıcılardan gelen verileri kullanıyor.

Batı yaptırımları altındaki Rus Bakır Şirketi (RCC), Çinli şirketlerle bakır külçe ticareti yapılmasına ilişkin bir soruyu yanıtladı ve yalnızca Rus şirketlerine ürün tedarik ettiğini söyledi.

ABD'nin Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulamasının ardından Çin, Rus şirketleri için önemli bir pazar haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir