Şanlıurfa'nın “Hasenik meyve posası” coğrafi işaretle tescillendi

Yerel Eylem Grubu Derneği Hilvan'dan yapılan açıklamaya göre, Ovacık ilçesi sakinlerinin her yıl hasat döneminde hasat ettiği üzümlerden geleneksel yöntemlerle üretilen Hasenik meyve posasının tescili için 4 yıl önce TÜRKPATENT'e başvuru yapıldı. .

TÜRKPATENT tarafından yapılan incelemeler sonucunda söz konusu havaneli coğrafi işaret tescil belgesine kavuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen derneğin koordinatörü Yusuf Yavuz, önemli tarımsal faaliyetlerin gerçekleştiği Hilvan ilçesinde ürünlere değer katılması gerektiğini söyledi.

Yavuz, bunun temel sebebinin coğrafi işaretli ürünler olduğunu, dernek olarak bölge halkıyla el ele vererek bölge için çalıştıklarını söyledi.

Yavuz, çalışmalarının meyvelerini almaya başladıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“4 zorlu yılın sonunda Hasenik meyve posası nihayet TÜRKPATENT tarafından coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi ve tescil belgemizi aldık. Diğer yerli ürünlerimiz için de yeni coğrafi işaret sürecini başlatacağız. Hasenik Meyve Pulp'u olarak Türkiye'de ve dünyada kurum olarak fuarlara katılacağız, tanıtım videoları ve filmleri yapacağız “Kurum olarak yöresel ürünlerin yok olmaması ve işlenmesi için faaliyet ve projelerimize tüm hızıyla devam edeceğiz” katma değerli ürünlere dönüştürüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir