SOCAR Türkiye açıklaması: İsrail'e ham petrol sattığımız iddiaları asılsızdır.

SOCAR Türkiye, güncel iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ana şirketimiz Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda tüm faaliyetlerimizi uluslararası ticaret anlaşmaları çerçevesinde yürütüyoruz. Bu kapsamda SOCAR'ın halihazırda satış yaptığı iddiaları ortaya çıkıyor. İsrail'e ham petrolün asılsız olduğu ve bilinçli olarak kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu iddiaları küresel petrol satış piyasasının kendine has özellikleri vardır ve üretilen ham petrol, t.

Açıklama şu ifadelerle devam etti:

“Bölgede yaşanan son jeopolitik gelişmelere paralel olarak SOCAR Türkiye ve grup şirketleri, bazı provokatif gruplar tarafından hem sosyal medyada hem de fiziki eylemlerle hedef alınmakta, bu provokatif gruplar yalan bir şekilde şirketimizin bir eylemde bulunduğunu iddia etmektedir. İsrail ile ham petrol ticareti ilişkisi.” Kışkırtıcı sosyal medya paylaşımları yaparak suçlamalarda bulunun ve şirket binalarımıza çalışanlarımızın güvenliğini riske atacak fiziksel saldırılar gerçekleştirin. Artarak provokatif eylemlerin devam etmesi, şirketimiz çalışanlarının can güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

“Ana şirketimiz Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda tüm faaliyetlerimizi uluslararası ticaret anlaşmaları çerçevesinde yürütüyoruz. Bu bağlamda SOCAR'ın halihazırda İsrail'e ham petrol sattığı yönündeki iddialar asılsızdır. asılsız ve kasıtlı olarak kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan Dünya petrol satış piyasasının kendine has özellikleri olup, üretilen ham petrolün ticaret şirketleri veya bu şirketler aracılığıyla satılması, SOCAR'ın diğer petrol şirketleri gibi hangi ülkelerde olduğunu kontrol etme veya müdahale etme yetkisine sahip değildir. ham petrol taşımacılığı yapıyor veya ilgili ticaret şirketleri ile satış ilişkileri kapsamındaki ürünlerin hangi amaçlarla ticaretini yapıyor Ancak piyasada faaliyet gösteren ticaret şirketleri ile normal satış ilişkilerimiz kapsamında hangi ülkelerde olduğunu kontrol etmiyoruz veya müdahale etmiyoruz. SOCAR'ın tedarik ettiği ham petrolün ticaret şirketleri tarafından sevk edildiği ve hangi amaçlarla kullanıldığı.

“SOCAR Türkiye olarak yatırımlarımız ve işbirliklerimiz, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki güçlü kardeşlik ve dostluk bağları, halkımızın stratejik ittifakları ve karşılıklı çıkarları doğrultusunda şekilleniyor. bin altı yüz doğrudan ve on bini aşkın dolaylı çalışanımız, petrol ve doğal gaz alanında faaliyet gösteren grup şirketlerimiz ve STAR Rafineri ve TANAP gibi mega stratejik projelerimiz ile yaklaşık 18,3 milyar dolar tutarında farklı illerde yatırımlarımız, Türkiye'nin en büyük yabancı yatırımcısı ve Türkiye'nin en büyük entegre sanayi grubuyuz. Yarattığımız ekonomik değer ve istihdamın yanı sıra çok sayıda kurumsal sosyal sorumluluk projemizle özellikle faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde büyüme çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle mevcut enerji açığının kapatılmasına katkımızı gerçekleştiriyoruz. Yaşadığımız deprem felaketinde hem bedava akaryakıt desteği hem de bölgeye temel ihtiyaçların sağlanması konusunda ilk günden itibaren kardeş Türk halkının yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Türkiye'nin çeşitli illerinde açtığımız on bir okulda on bini aşkın öğrenciye eğitim desteği sağlıyoruz. Sosyal sorumluluğumuzun bilincinde olarak eğitim, çevre ve sosyal sektörlerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“Bir grup provokatörün asılsız suçlamalarını kesinlikle kabul etmiyoruz, ancak kamuoyunun algısını yönlendirmeyi ve asırlık kardeşlik bağımızı zedelemeyi amaçlayan bu asılsız konuşma ve eylemlerin görmezden gelinmesini talep ediyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz. Sloganımızda belirttiğimiz ortak çıkarlar ve Türk ve Azerbaycan halkının refahı için birlikte her zaman güçlüyüz.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir