Soğanlı veya soğansız! Menemen asgari ücrette kaybetti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Menemen Endeksi 669,17'ye yükseldi.

Yumurtada yüzde 8, soğanda yüzde 20, yeşil biberde yüzde 37 ve bazı domateste yüzde 11'lik düşüş nedeniyle Menemen enflasyonu mayıs ayında aylık yüzde 13,98, yıllık ise yüzde 41,05 oldu. Menemen'de 12 aylık ortalama yüzde 50,66 oldu.

Üreticilerin piyasadan çekilmesi, artan üretim maliyetleri ve turist-okul sezonunun yaklaşması nedeniyle oluşacak arz şokları nedeniyle bu yılın ikinci yarısında yumurta fiyatlarının artması bekleniyor. Gıda-TÜFE ile Gıda-ÜFE arasındaki fark dikkate alındığında, gıda ve meşrubat grubunun manşet enflasyona katkısının büyüklüğü nedeniyle baz etkisi umulduğu kadar tasarruflu olmayabilir.

HAL PİYASASI FİYAT FARKI AÇILIYOR

Menemen indeksini hazırlayan Beykoz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Özdurak, şunları söyledi: “Mevsimsel iyileşme bir yana, fiyat davranışlarında ve enflasyon beklentilerinde düzensizlikler devam ederken, yurt içi piyasalarla piyasa fiyatları arasındaki yakınlaşma da bir diğer destekleyici gösterge. Özellikle piyasa fiyatları ile piyasa fiyatları arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Asgari ücrete kaç kat zam yapılması gerektiği konusundaki tartışmalar azalmaya devam ederken, enflasyon karşısında asgari ücretin eridiği görünümü bunun net cevabını veriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir