Tarım Bakanı'ndan gıda mesajı… 51 yeni bitki tescil edildi


TARIM ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılında 51 çeşit tarla bitkisinin kayıt altına alınarak Türk tarımına kazandırılacağını söyledi. Bakan Yumaklı, yerel tohum üretiminin geliştirilmesi için yerel bitkilerin seçimi ve geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün (TAGEM) çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Meltem Özgenç / Hürriyet

Bu nedenle bu yıl TAGEM enstitülerinde; yedi çeşit yumuşak buğday, altı arpa, dört ayçiçeği, üç çörek otu, üç kuru fasulye, üç nohutun yanı sıra ikişer çeşit makarnalık buğday, çeltik, domuz otu, hardal, yıllık çim, keten (lif), patates ve tütün giriş yaptı. Yonca, biberiye, çivit, çok yıllık bitki, mercimek, rezene, soya fasulyesi, yağlı şalgam ve yulaftan birer türün eklenmesiyle yılın 5 ayında toplam 51 yeni çeşit kaydedildi.

KAYITLI ÇEŞİT SAYISI 1.000'İ AŞTI

Bakan Yumaklı, gıda tedariğine yönelik çalışmaları şöyle anlattı: “Tescilli çeşitlerle birlikte TAGEM'in otsu bitkiler ulusal çeşit listesinde tescil ettiği çeşit sayısı 1004'e ulaştı. Tohumculukta ülkemizi daha da iddialı hale getiriyoruz. Bu alanda dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Türkiye'de kullanılan tohumların yüzde 97'sini ülkemizde üretiyoruz. Son 22 yılda sertifikalı tohum üretimini dokuz kat artırdık. Ayrıca bu durumda ülkemizde kullanılan tohumların yüzde 40'ı TAGEM tarafından tescilli çeşitlerdir. “Böylece gıda arzının güvenliğini sağlıyoruz ve aynı zamanda küresel iklim krizine daha hazırlıklı oluyoruz.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir