Teknoloji şirketlerinde işten çıkarmalar dünya çapında devam ediyor

Yüksek enflasyon karşısında artan faiz oranları işletme maliyetlerini artırırken, küresel ekonomik belirsizliklerle karşı karşıya kalan şirketler maliyetleri düşürmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşı ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları başta olmak üzere jeopolitik gerginlikler, küresel ekonomik görünüme ilişkin belirsizliği artırıyor ve şirketleri operasyonel kararlarını yeniden düşünmeye sevk ediyor.

Şirketler iş yüklerini hafifletmek için yapay zekaya ve otomasyona yönelirken, işten çıkarmalar devam ediyor; başta teknoloji olmak üzere birçok sektördeki şirketler, personel sayısını azaltma kararlarını açıklıyor.

Çoğu teknoloji şirketinin “verimlilik yılı” olarak adlandırdığı ve birçok çalışanını işten çıkardığı 2023 yılının ardından işten çıkarmalar bu yıl da devam ediyor.

Özellikle ABD ve Avrupa'da çalışan sayısını azaltma kararı alan şirketlerin arasına dünya devlerinin de aralarında bulunduğu yeni şirketler katılıyor.


İşten çıkarmaların ana nedeni “maliyet kısma”ydı.

ABD'de duyurulan veya onaylanmış işten çıkarmaları takip eden danışmanlık şirketi Challenger, Gray & Christmas'ın verilerine göre, ABD merkezli işverenlerin Mart ayında işten çıkarmaları Ocak 2023'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Ülkede mart ayında kıdem tazminatı alan kişi sayısı aylık yüzde 7 artışla 90 bin 309'a ulaştı.

Ocak-Mart döneminde işten çıkarmalar geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 120 artarken, 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 7 azalarak 257 bin 254 oldu.

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar ilk çeyrekte yıllık bazda %59 düşüşle 42.442'ye düştü. Öte yandan teknoloji, en fazla işten çıkarmanın açıklandığı sektörlerden biri oldu.

İlk çeyrekte 66 bin 302 kişi “maliyet kısma”, 48 bin 352 kişi “yeniden yapılandırma” ve 38 bin 619 kişi “işletme, ünite veya mağaza kapatma” nedeniyle işten çıkarıldı.


Dünyanın her yerinde işten çıkarmalar yaşandı

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmaları takip eden Layoffs.fyi'nin verilerine göre, geçen yıl 1.192 teknoloji şirketi 263.180 kişiyi işten çıkardı.

Bu yılın ilk 4 ayında 300'e yakın teknoloji şirketi 78.500'den fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Amazon, Google, Twitch, eBay ve Riot Games gibi küresel şirketler de bu yıl çalışanlarını işten çıkaracaklarını açıklayan şirketler arasında yer aldı.

Aylara göre bu yıl işten çıkarma yapan en büyük teknoloji şirketleri şöyle:


Baca

Ocak ayında Amazon'un sahibi olduğu Twitch'in çalışanlarının yaklaşık %35'ini işten çıkaracağı bildirilmişti.

Twitch İcra Kurulu Başkanı (CEO) Daniel Clancy, blog yazısında Twitch'in çalışan sayısını 500'ün biraz üzerinde azaltmak için adımlar attıklarını ve kuruluşlarını mevcut iş büyüklüğüne göre ve ihtiyatlı tahminlerle ölçeklendirdiklerini belirtti. gelecekte nasıl büyümeyi beklediklerini

Aynı ay Google, donanım birimi de dahil olmak üzere birçok departmanda yüzlerce çalışanı işten çıkaracağını duyurdu. Google ayrıca reklam satış ekibinden yüzlerce çalışanı işten çıkaracağını da duyurdu.

Sosyal mesajlaşma girişimi Discord, 170 çalışanını yani personelinin %17'sini işten çıkarma kararını açıkladı.

Çinli sosyal medya şirketi TikTok, satış ve reklam birimlerinde 60 çalışanını işten çıkardı.

ABD'li teknoloji devlerinden Microsoft'un oyun biriminin yaklaşık 1900 çalışanını işten çıkaracağı bildirildi.

E-ticaret sitesi eBay, yaklaşık 1000 çalışanını yani iş gücünün %9'unu işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Yazılım şirketi Salesforce'un 700 çalışanını işten çıkardığı bildirildi. Robot elektrikli süpürge üreticisi iRobot da 350 çalışanını işten çıkardı.

Çevrimiçi ödeme sistemi PayPal'ın küresel iş gücünün yüzde 9'una denk gelen 2.500 çalışanını işten çıkaracağı bildirildi. PayPal CEO'su Alex Chriss, şirket genelinde daha fazla odaklanma ve verimlilik sağlaması, otomasyonu uygulaması ve karmaşıklığı ve tekrarı azaltmak için teknolojiyi birleştirmesi gerektiğini söyledi.


Şubat

Çevrimiçi video konferans uygulaması Zoom'un 150 civarında kişiyi işten çıkarma kararı aldığı iddia edildi.

San Francisco merkezli kimlik ve erişim yönetimi şirketi Okta'nın iş gücünün yaklaşık yüzde 7'sini işten çıkaracağı bildirildi.

ABD'li sosyal medya şirketi Snap, küresel iş gücünü %10 oranında azaltma planını açıkladı.

Dijital imza hizmeti sunan DocuSign, yeniden yapılanma kapsamında personelini %6 oranında azaltacağını duyurdu.

ABD'li perakende devi Amazon, 440 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Amerikalı ağ teknolojisi şirketi Cisco, yeniden yapılanma planı kapsamında küresel iş gücünü %5 civarında azaltacağını duyurdu. Cisco tarafından yapılan açıklamada, yeniden yapılandırma planının şirket organizasyonunu yeniden düzenlemeyi ve kilit öncelikli alanlara daha fazla yatırım yapılmasını sağlamayı amaçladığı belirtildi.

Sony'nin ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan video oyunu ve dijital eğlence yan kuruluşu Sony Interactive Entertainment, küresel iş gücünün %8'ine karşılık gelen 900 çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurdu.


Salı

Facebook ve Instagram'ın sahibi Meta, Facebook Messenger'ın yeniden düzenlenmesi kapsamında 50'ye yakın çalışanını işten çıkardı.

Finansal teknoloji şirketi Stash, personelinin %25'ini işten çıkardı. Finansal hizmetler girişimi Synctera da çalışanlarının %15'ini işten çıkardı.

Dell Technologies, maliyetleri düşürme ve çalışanları yeniden yapılandırma çabaları kapsamında yaklaşık 6.000 çalışanı işten çıkaracağını duyurdu.


Nisan

Apple'ın, araba ekranı ve akıllı saat projelerini sona erdirme kararı kapsamında Kaliforniya'da 600'den fazla çalışanını işten çıkardığı bildirildi.

ABD'li çip şirketi Intel'in Kaliforniya'daki genel merkezinde 62 kişiyi işten çıkaracağı bildirildi.

TikTok'un İrlanda'da 250'den fazla çalışanın işine son vereceği iddia edildi.

Elektrikli otomobil şirketi Tesla'nın maliyetleri azaltmak için iş gücünün yüzde 10'undan fazlasını işten çıkaracağı ve 14 bin civarında çalışanın etkileneceği bildirildi.

Japon elektronik üreticisi Toshiba'nın, ülkedeki çalışan sayısının yüzde 7'sine tekabül eden 5 bin çalışanını işten çıkaracağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir