Dursun Özbek TFF'nin kararını açıkladı

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Dursun Özbek başkanlığındaki kulüp birlikleri heyeti ile TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi arasındaki toplantı sona erdi.

Seçim tarihinin öne alınması talebiyle yapılan toplantının ardından Dursun Özbek basına açıklamalarda bulundu.

“İMZA TOPLAMA ÇALIŞMASI AMACINA ULAŞTI”

Kulüpler Birliği Vakfı'nın açıklamasının 3 kulübün onayıyla yapıldığını belirten Dursun Özbek, şunları söyledi: “Kulüpler Birliği Vakfı olarak yaptığımız toplantılarda öncelikle erken seçim ve federasyon değişikliği istiyorduk. Dolayısıyla bu taleple birlikte imza toplayarak bunu gerçekleştirme fikri aklımıza geldi. Kulüpler Birliği'nin tüm üyelerinin imzasının toplanıp federasyonun erken seçime getirilmesinin uygun olacağını beyan ettik. Daha sonra federasyon bunu dikkate alarak 18 Temmuz'da erken seçim yapılacağını duyurdu. Dolayısıyla imza toplama görevi amacına ulaştı. Kulüpler Birliği toplantısında şunu söyledim: “Bu sorunu imza toplayarak çözmek yerine istişare ve müzakere yoluyla insanları ikna ederek çözelim.” Yönetim değişikliğine ilişkin vasiyetimizi zaten sunduk. Bu sorunu böyle bir araya gelerek çözebilirsek Türk futbolu için çok daha şık olur. Çünkü Kulüpler Birliği Vakfı imza toplamaya odaklanıyor. İmza toplamaya gerek olmadığını, istişare yoluyla bunun yapılabileceğini, imza toplayarak bu sorunu çözmek istediklerini söylüyorlar. Bu bölünmenin kulüpler birliği açısından da Türk futbolu açısından da iyi olmayacağını özellikle belirttim. Bu anlamda son toplantımızda müzakere kararı aldık. Bana şunu da söylediler: “Biz bir başkanlık heyeti oluşturacağız ve bu heyete siz başkanlık edeceksiniz, biz de federasyondan bu konuyu görüşmek üzere randevu istiyoruz.” “Federasyon bize bugün için bu randevu verdi” dedi, bugünkü toplantıya yol açan süreç hakkında bilgi vererek.

“TFF, 18 TEMMUZ TARİHİNİN DEĞİŞMEYECEĞİNİ BEYAN ETTİ”

Özbek, Kulüpler Birliği'nin açıklamasının sürece zarar verdiğini öne sürerek şunları kaydetti:

“Fakat istenmeyen bir olay yaşandı. Cuma akşamı saat 22.00 sıralarında Kulüpler Birliği Vakfı 3 kulübün fikrini sordu. Vakfın geç saatlerde yazdığı yazıya, görüşlerinizi belirtmenizi isteyen bir metin eklendi. 3 kulüp onay verdi Bu duyuru diğer kulüplerden önce yayınlandı ve Galatasaray da okuma şansına sahip oldu. En sonunda genel sekreteri aradım. Ben de 'Hiçbir görüş belirtilmedi, sadece 3 kulüp görüş bildirdi' dedim. “Telefonda tüm görüşleri alıp böyle bir şey olduğunu söyleyebilirsiniz” dedim. Sonunda ok yaydan serbest bırakıldı. Kamuoyuna yapılan açıklama futbol camiasına düştü. Sonuç olarak bugün heyet olarak bazı arkadaşlarımız gelmedi ama Yüksel Bey, ben ve Fatih Bey bu toplantıya geldik. Bana göre bir amaca ulaşmak için yapılan bir eylem bu açıklamayla faydasız hale gelmiş ve sabote edilmiştir. Çünkü içeride bunu çok net ifade ettiler. Biz istediğimiz gibi uzlaşmayı, uzlaşmayı düşünüyoruz, konuşuyoruz derken, siz kulüp birliği olarak zehirli bir açıklama yapıyorsunuz. Kısa bir toplantıydı. Yani bugün bu açıklamanın amacına uygun olmadığını gördük. Toplulukları ve kulüpleri birleştirme girişimi bu nedenle sonuçsuz kaldı. “Federasyon, seçimlerin 18 Temmuz'da yapılacağını ve bu tarihi değiştirmeyi düşünmediklerini söyledi” dedi.

Dursun Özbek TFF'nin kararını açıkladı

“İMZALARIN TOPLANMASI YA DA TOPLANMAMASI HİÇ BİR FARK YOK”

Haziran başında seçim yapılması fırsatının kaçırıldığını belirten Özbek, şöyle konuştu: “Böyle bir durum da var. İmzaladığımızda ne olur? Gerekli imzalar toplandıktan sonra bile Haziran sonu ile Temmuz başı arasında erken seçim yapılıyor. Durumu nedeniyle oraya gidiyor. Arada 1 hafta 10 gün var. İstişarelerden bunun daha da geri çekileceği açıkken ve imza toplayarak kendimize belirlediğimiz hedeften daha iyi bir hedef önerebilirken neden bu duruma geldiğimizi analiz etmek gerekiyor. Bence onu sorgulamalıyız. Artık imzaların toplanıp toplanmamasının hiçbir önemi yok. 18 Temmuz'da yapılan seçim ile Temmuz başında veya Haziran sonunda yapılan seçim arasında hiçbir fark yok. “Burada bu fırsat kaçırıldı. Haziran başında yapılabilecek bir seçimin böyle beklenmedik bir davranışla ortadan kaybolduğunu görüyoruz.”

“ÇOK ADAYLA SEÇİM YAPILMALI”

Seçimlere 3 ay kaldığını ve yeni adayların çıkması gerektiğini belirten Özbek, şöyle konuştu: “Adaylar ortaya çıksın ve kulüpler iradesini kullanarak Türk futbolunu en iyi yönetecek adayı seçsin. Şimdi bu durum var. Seçim tarihi 18 Temmuz olduğu için süre yaklaşık 3 ay. 3 aylık süre önemli. Bu nedenle yeni adayların ortaya çıkması gerekiyor. Çok adayın olduğu bir seçim olmalı. Bunun için de bolca zaman var. Çok acele etmemelisin. “Gelecek duruşmayı izleyerek göreceğiz” dedi.

“BUGÜNLÜK TOPLANTI AMACINA ULAŞMADI”

Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ile henüz görüşmediğini belirten Özbek, şunları söyledi: “Az önce çıktık. Kimseyle iletişim kurmadım. Kulüpler Birliği Vakfı toplanabilir. Bu konuyu bir araya gelip istişarede bulunabiliriz ama eğer seçimler daha erken yapılsaydı, daha erken yapılması Türk futbolunun yararına olsaydı, bir fırsat kaçırılmış olurdu. Burada futbol ailesi olmanın özellikleri var. Bu nedenle bu özelliklere saygı gösterilmelidir. Kazayı bu bağlamda düşünmek gerekiyor. Bu nedenle bugünkü toplantı amacına ulaşamadı” dedi.

TFF başkanlığına aday

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir